Microsoft wypuszcza ponadplanowy patch dla systemów Windows

W każdy drugi wtorek miesiąca wychodzi pakiet łatek dla systemów Windows, jednak w tym miesiącu mamy do czynienia z niecodzienną sytuacją - oficjalna łatka wychodzi bez zapowiedzi, a powód to wykrycie "krytycznego" błędu.

Patch to Security Bulletin MS14-068 i przeznaczony jest dla wszystkich aktualnie używanych systemów (poza XP) z Windows 10 TP włącznie. Lista obejmuje Windows Server 2003, Windows Vista, Windows Server 2008, Windows 7, Windows 8 and 8.1, Windows Server 2012 oraz Windows Server 2012 R2, Windows RT i Windows RT 8.1, a także wspomniany Windows 10 Technical Preview. Rekomendowane jest jak najszybsze użycie łatki, ponieważ wykryto w wymienionych exploit, który umożliwia przejęcie kontroli nad komputerem.

Microsoft wypuszcza ponadplanowy patch dla systemów Windows

Microsoft uprzedza, że po instalacji łatki niezbędny jest restart systemu. Ponieważ łatka obejmuje dość stary Windows Server 2003, pozostaje pytanie, czy luka znajduje się również we wciąż używanym przez gros ludzi Windowsie XP? I czym właściwie jest, skoro obejmuje systemy wydawane w latach 2003-2014? Co bardziej skłonni do teorii spiskowych komentatorzy wysuwają nawet przypuszczenia, że może być to celowy zabieg Microsoftu, który ma "pomóc" w porzuceniu XP na rzecz nowszych systemów, ale to oczywiście tylko - dość złośliwa - plotka. W każdym razie szczegółów zagrożenia jak na razie nie podano.