Microsoft z 6,66 mld USD kwartalnego zysku

W ostatnim kwartale zeszłego roku koncern z Redmond zanotował wzrost przychodów i zysku netto odpowiednio o 14 i 60 proc. Tak duży wzrosty rentowności ma związek m.in. z wprowadzeniem do sprzedaży systemu Windows 7. Od momentu premiery sprzedano rekordową, jak na jeden kwartał liczbę 60 mln licencji nowego systemu.

Microsoft zakończył drugi kwartał roku finansowego z przychodami rzędu 17,31 mld USD. Na podwyższenie tego wyniku wpłynęły również odroczone z poprzednich kwartałów przychody z tytułu przedsprzedaży licencji systemu Windows 7 dystrybutorom i producentom komputerów. Ogółem kwartalne przychody Microsoftu przekroczyły 19 mld USD i były nieco wyższe od prognoz analityków.

Poza Windows 7 w ostatnim kwartale 2009 roku na rynek trafił również system Windows Server 2008 R2. Przychody z tytułu sprzedaży licencji systemu Windows przyniosły firmie wpływu w wysokości niemal 7 mld USD. To wynik o 72 proc. wyższy niż w analogicznym kwartale 2008 roku. O niecałe 1,5 proc. - do poziomu 3,8 mld USD wzrosły obroty związane z dystrybucją oprogramowania serwerowego. Spadły natomiast obroty Microsoft związane z usługami internetowymi. Kwartalne przychody z tego tytułu wyniosły 581 mln USD wobec 609 mln USD rok wcześniej. Trzeci kwartał zeszłego roku koncern zamknął z wpływami rzędu 12,95 mld USD.

Warto dodać, że z końcem czwartego kwartału ubiegłego roku z firmy odszedł Chris Lidell, dotychczasowy dyrektor finansowy. Na tym stanowisku zastąpił go Peter Klein. "Wyniki za ostatni kwartał ubiegłego roku były w dużej mierze związane ze wzrostem sprzedaży komputerów osobistych na rynku konsumenckim" - mówi Peter Klein. Jego zdaniem najbliższe miesiące przyniosą również odbicie w segmencie rozwiązań biznesowych. Wiele firm zamierza planuje bowiem modernizację sprzętu. "Jesteśmy dobrze przygotowani, aby wykorzystać wzrosty sprzedaży na rynku korporacyjnym, chociaż obecnie dokładnie nie wiadomo kiedy one nastąpią" - dodaje Peter Klein. Według niego kolejne kwartały przyniosą dalszy wzrost przychodów. Ma to mieć związek m.in. z planowaną na czerwiec premierą pakietu Microsoft Office 2010, rosnącą popularnością platformy Windows Azure oraz zapowiadanym wprowadzeniem na rynek czujników ruchu dla konsoli Xbox.

Czytaj też:

iPad w biznesie - tak, ale jeszcze nie teraz

HP i Microsoft wspólnie zainwestują 250 mln USD

Oprogramowanie używane za 50% ceny