Microsoft: za 70% zawieszeń IE8 odpowiadają rozszerzenia

Microsoft udostępnił użytkownikom komputerów z systemem Windows dokument, w którym można przeczytać m.in., że za zawieszenie przeglądarki Internet Explorer 8 w 70% odpowiedzialne są zainstalowane rozszerzenia.

Microsoft: za 70% zawieszeń IE8 odpowiadają rozszerzenia

Uruchomienie IE8 w trybie "No Add-ons mode"

Udostępniony kilka dni temu przez Microsoft dokument nosi tytuł "Enhancing the performance of Windows Internet Explorer 8". Składa się on z 14 stron i przeznaczony jest dla osób korzystających z Internet Explorera 8. Na pierwszej stronie możemy przeczytać, że ma on za zadanie "pomóc użytkownikom zoptymalizować Internet Explorer 8, żeby zwiększyć jego wydajność".

W treści dokumentu możemy znaleźć część pt. "What is a browser add-on?", która poświęcona jest rozszerzeniom do przeglądarki wzbogacającym ją o nowe funkcje. Według danych przedstawionych przez Microsoft w lipcu poprzedniego roku w pierwszej dwudziestce najbardziej popularnych dodatków znalazły się (po kolei): Google Toolbar, Windows Live Sign-in Helper, Adobe Acrobat Reader, Windows Live Toolbar, Yahoo! Toolbar, Java Plug-in, Thunder Download Manager, KingSoft Browser Shield, AVG Security Toolbar, Skype, Norton Internet Security, McAfee VirusScan, Kaspersky Internet Security, MSN Toolbar, QQ Toolbar, Baidu Toolbar, AskBar, Google Browser Address Error Redirector, Spybot Search and Destroy i Adware.StickyPops (!)

Zobacz również:

  • Windows 11 uruchomisz z procesorami Kaby Lake. Intel dotrzymał słowa
  • Przeglądarki internetowe - popularność na świecie [październik 2021]

Średnio każdy użytkownik IE8 miał zainstalowanych 5-6 tego typu programów.

Nieco bardziej interesujące informacje pojawiły się później. Wynika z nich bowiem, że za ponad 70% zawieszeń przeglądarki odpowiadają właśnie zainstalowane rozszerzenia. Microsoft zwraca również uwagę na fakt, że dodatki mogą znacząco wpłynąć na spowolnienie działania IE8 szczególnie, gdy otworzymy nowe okno.

Oznacza to więc, że IE8 zawiesza się z własnej przyczyny jedynie w 30 procentach przypadków. Jeżeli więc chcielibyśmy popracować na bardziej stabilnej przeglądarce powinniśmy uruchomić ją w trybie "No Add-ons mode" (iexplore.exe -extoff). Czy jednak w obecnym czasie można obejść się bez tak bardzo przydatnych rozszerzeń?

Jeżeli chcecie zapoznać się ze wszystkimi radami Microsoftu, aby przyspieszyć działanie IE8 zajrzyjcie tutaj.