Microsoft zabroniony

Niemiecka armia nie będzie używała oprogramowania firmy Microsoft w systemach o szczególnym znaczeniu dla obronności kraju.

Magazyn Der Spiegel w internetowym wydaniu z 17 marca poinformował, że niemiecka armia nie będzie mogła używać oprogramowania firmy Microsoft. Restrykcje dotyczą stosowania programów Microsoftu w systemach "o szczególnych znaczeniu dla obronności kraju". Zdaniem gazety oprogramowanie to umożliwia amerykańskim służbom wywiadowczym uzyskanie dostępu do tajnych danych.

Nie ujawniony z nazwiska przedstawiciel niemieckich służb bezpieczeństwa poinformował, że amerykańska Narodowa Agencja Bezpieczeństwa (National Security Agency - NSA) ma dostęp do kodu źródłowego aplikacji Microsoftu. Władze Niemiec planują zabezpieczać je własną technologią szyfrowania, opracowywaną przez rodzime koncerny: Siemens AG i Deutsche Telekom AG.

Der Spiegel podał też, że niemiecki minister obrony odwołał zagraniczną telekonferencję, kiedy okazało się, że transmisja będzie przebiegać przez łącza znajdujące się na terenie USA. Niemieccy rzecznicy Microsoftu i Ministerstwa Obrony nie skomentowali tych doniesień.