Microsoft zachęca biznes do używania Edge

Dedykowana systemom mobilnym iOS i Android wersja Edge ma ułatwiać życie dzięki logowaniu SSO oraz ułatwieniom dostępu.

Microsoft ogłosił, że najnowsza wersja przeglądarki Edge w wersjach na systemy Android oraz iOS wspiera pojedyncze logowanie (SSO) oraz zapewnia lepsze funkcje zarządzania, zabezpieczeń oraz dostępu. Jej integracja z szerokim ekosystemem biznesowym - jak Azure Active Directory (Azure AD) może być strzałem w dziesiątkę dla użytkowników korporacyjnych, którzy dzięki temu łatwiej dostosują się do nowej przeglądarki. Jak na razie udział Edge na rynku przeglądarek mobilnych jest wręcz mikroskopijny - ostatni raport Net Applications podaje, że w marcu korzystało z niej 0,6% użytkowników urządzeń mobilnych, co jest wartością tysiąckrotnie mniejszą od lidera - Chrome. Nowości zostały ogłoszone wczoraj na firmowym blogu Microsoftu.

Microsoft zachęca biznes do używania Edge

Użytkownicy Edge mogą od teraz uruchamiać wszystkie powiązane z Azure AD aplikacje webowe bez konieczności ponownego wpisywania danych. Po jednorazowym zalogowaniu się na urządzenie otrzymuje się natychmiastowy dostęp do wszystkich powiązanych z kontem funkcji i możliwości. Zastępuje to niewygodny Intune Managed Browser - program do przeglądania sieci Web, którym może zarządzać firmowy administrator informatyczny przy użyciu zasad zarządzania aplikacjami dla urządzeń przenośnych usługi. Warto tu dodać, że IMB zintegrowano z Azure AD oraz SSO już w połowie 2017 roku, czyli na długo przedtem, nim Edge pojawiło się na iOS i Androidzie. Microsoft ma nadzieję, że dzięki uproszczonym rozwiązaniom użytkownicy chętniej będą wybierać jego przeglądarkę jako domyślną.

Mayunk Jain, autor wspomnianego wpisu na firmowym blogu, dodał, że Edge daje teraz więcej możliwości, jak dodanie przeglądarki do polityki bezpieczeństwa firmy, dzięki czemu obejmą ją rozwiązania ochronne, udzielane przez Microsoft i pozwoli to ograniczyć używanie niechronionych przeglądarek, jak Safari czy Chrome. Możliwy jest także "dostęp warunkowy" - co jest szerokim określeniem na wszystkie legitymizowane przez dział IT firmy polityki związane z zasadami użytkowania urządzeń danej organizacji oraz dostępem do nich aplikacji. W miejsce uwierzytelniania za pomocą hasła zostały wprowadzone warunki, które muszą zostać spełnione, nim użytkownik urządzenia dostanie dostęp do firmowych danych. Jedną z nich jest sprawdzanie geolokalizacyjne miejsca logowania.

Podobnie jak SSO, dostęp warunkowy jest częścią Azure AD, ale jest ograniczony do najdroższych planów subskrypcyjnych.