Microsoft zakończył prace nad Windows 10X

Nowy system operacyjny Windows 10X będzie dostępny już niedługo. Na jakich urządzeniach możemy się go spodziewać?

Windows 10X to system, który powstaje z myślą o urządzeniach dwuekranowych łączących w sobie funkcje laptopa i tabletu. Jego premiera miała się pokryć wraz z debiutem pierwszego tego typu sprzętu na rynku - Microsoft Surface Neo. Według najnowszych informacji premiera systemu Windows 10X będzie miała miejsce już niedługo.

Windows 10X

Firma Microsoft zakończyła prace rozwojowe nad oprogramowaniem Windows 10X i prawdopodobnie za tydzień lub dwa przekaże go do producentów sprzętu komputerowego. Nowy system pojawi się początkowo na urządzeniach z procesorami Intel, ale ostatecznie ma być również dostępny na komputerach z procesorami ARM. Dodatkowo producenci OEM będą mogli skorzystać z modułowego systemu operacyjnego na komputerach z chipsetami ARM, takimi jak Qualcomm Snapdragon lub Samsung Exynos.

Zobacz również:

  • Windows 11: zobacz, jak zmienią się aplikacje systemowe
  • Windows 11: Microsoft przywraca przypinanie skrótów do paska zadań
  • Jak będzie wyglądał nowy Windows 10? [Aktualizacja 17.08.2021]

Obecnie w systemie Windows 10 istnieją pewne ograniczenia dotyczące procesorów ARM. Okazuje się, że nie może on uruchomić 64-bitowych programów Intela i ma problemy z wielozadaniowością. System Windows 10X może być próbą rozwiązania tych problemów.

Windows 10X nie zastąpi ani systemu Windows 10, ani Windows 10 na ARM. Wszystkie trzy oprogramowania mają współistnieć ze sobą w przyszłym roku.

Zobacz również: Poprawka do aktualizacji 20H2 systemu Windows 10 już dostępna