Microsoft: zaktualizujcie Flash Playera w Windows XP

Microsoft przyznał, że Flash Player w wersji 6, dostarczany wraz z systemem Windows XP, zawiera błędy i wezwał użytkowników, by zaktualizowali go do nowszej wersji.

Microsoft przyznał, że Flash Player 6 dostarczany wraz Windows XP zawiera liczne błędy. Ta wersja oprogramowania znalazła się w systemach, które są nadal sprzedawane producentom komputerów, choć Adobe zaprzestał wspierania Flash Playera w wersji 6 w 2006 r.

Zagrożenia bezpieczeństwa, które występują w wersji 6 Flash Playera Adobe załatał w następnych wydaniach swojego oprogramowania. Feralna wersja dziurawego Flash Player znalazła się jedynie w Windows XP. Kolejne wersje systemu Microsoftu wyposażono w nowsze edycje Flash Playera.

Zobacz również:

  • Microsoft chce zmodernizować system Windows 10, ale po co?
  • Najlepsze programy do rysowania - darmowe i płatne [2021]

Najnowsza wersja oprogramowania Flash Player to 10.0.42.34, którą można pobrać z zasobów IDG. Natomiast na stronie Adobe’a można sprawdzić, która wersja Flash Playera jest zainstalowana w systemie.

Niebezpieczne Adobe

W ubiegłym roku oprogramowanie Adobe’a było jednym z częstszych celów ataków cyberprzestępców. W 2009 r. informacje o nowych lukach bezpieczeństwa w takich aplikacjach, jak Flash Player, Reader bądź Acrobat regularnie pojawiały się w doniesieniach prasowych.

Zagrożenie bezpieczeństwa komputerów związane z oprogramowaniem firmy Adobe jest tak duże, że McAfee w swoich prognozach na obecny rok posuwa się do stwierdzenia, że głównym celem ataków będą właśnie aplikacje Flash oraz Reader. Coraz liczniejsze ataki zmusiły Adobe do zmiany swojej polityki bezpieczeństwa.

"Naszym priorytetem stało się skrócenie czasu pomiędzy wykryciem błędu, a udostępnieniem użytkownikom odpowiedniej poprawki. Kiedyś trwało to kilka miesięcy - teraz najwyżej dwa tygodnie" - powiedział w październiku Kevin Lynch z Adobe.

Wezwanie Microsoftu do aktualizacji Flash Playera zbiegło się w czasie z opublikowaniem przez Adobe poprawek bezpieczeństwa przeznaczonych dla programów Reader i Acrobat. Firma załatała osiem dziur, z czego sześciu nadano status krytycznych.