Microsoft załata 15 błędów

Przedstawiciele koncernu z Redmond poinformowali, że w najbliższy wtorek firma udostępni 6 zbiorczych uaktualnień, które usuną w sumie 15 różnych błędów i luk w zabepieczeniach produktów Microsoftu. Dodajmy, przed miesiącem poprawek było znacznie więcej - bo aż 34.

Koncern zamierza łatać przede wszystkim aplikacje z rodziny MS Office oraz system Windows - warto podkreślić, że jeden z biuletynów będzie usuwał luki w większości obsługiwanych przez Microsoft wersji Windows.

"Sześć to szczęśliwa liczba - w tym miesiącu jest znacznie lepiej niż w październiku. Ale tak naprawdę to każda liczba mniejsza niż 13 jest w tym przypadku szczęśliwa" - komentuje Andrew Storms, szef działu bezpieczeństwa firmy nCircle Network Security (Storms nawiązuje do październikowego, rekordowego zestawu uaktualnień, który składał się z 13 zbiorczych poprawek, usuwających 34 różne błędy).

Trzy z szykowanych właśnie sześciu uaktualnień będą miały status poprawki krytycznej (reszta została uznana za "ważne"). Większość biuletynów (4) przeznaczona jest dla Windows i Windows Server, zaś 2 pozostałe - dla MS Office.

Microsoft jak na razie nie zdradził szczegółowych informacji na temat poszczególnych poprawek - ale niektóre z nich już teraz wydają się i interesujące. "Ciekawe jest na przykład to, że biuletyn nr 1 usuwać będzie błąd wyłącznie z Windows Vista oraz Server 2008. O ile pamiętam, większość krytycznych luk znalezionych w Viście występowała również w XP lub Windows 7 - w tym przypadku jest inaczej, to dość nietypowe" - tłumaczy Storms.

Żadne z szykowanych na wtorek uaktualnień nie będzie przeznaczona dla najmłodszego dziecka koncernu z Redmond - systemu Windows 7. "Na razie jest nieźle - do tej pory Microsoft znalazł i załatał tylko jeden błąd w finalnym kodzie Siódemki" - komentuje przedstawiciel nCircle.

Najważniejszą z zapowiedzianych poprawek wydaje się ta, którą Microsoft wstępnie opisał w Biuletynie nr 3. Nie wiadomo na razie nic o jej szczegółach - ale wiadomo, że usuwa ona błędy występujące w większości wersji Windows (od 2000 do Visty). A takie przekrojowej uaktualnienia zdarzają się ostatnio nieczęsto. "Dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, że to będzie najważniejsze uaktualnienie listopada - to tę poprawkę trzeba będzie we wtorek instalować w pierwszej kolejności. Na miejscu administratorów korporacyjnych już teraz rozpocząłbym przygotowania do jej wdrożenia - podzielił pracę, przygotował stanowiska itp." - mówi Sheldon Malm, dyrektor ds. bezpieczeństwa firmy Rapid7.

Wiadomo już, że poprawki przeznaczone dla MS Office usuwać będą błędy z aplikacji Word oraz Excel. Pierwsza z nich przeznaczona jest dla Worda 2002 i 2003 dla Windows, a także Worda 2004 i 2008 w wersji dla Mac OS X. Excela będą musieli załatać użytkownicy wersji 2002, 2003 i 2007 dla Windows oraz 2004 i 2008 dla Mac OS X. "Wygląda na to, że mamy tu do czynienia z klasycznymi błędami w modułach odpowiedzialnych za parsowanie plików. Takich luk widzieliśmy w ostatnich miesiącach mnóstwo" - mówi Andrew Storms.

Warto dodać, że Microsoft po raz drugi w swojej historii podał nie tylko liczbę szykowanych uaktualnień, ale także dokładną liczbę błędów, które zostaną usunięte. "Świetnie, ze wreszcie się na to zdecydowali, bo do tej pory dostawaliśmy niepełne informacje. Gdy Microsoft zapowiadał, że przygotowuje sześć biuletynów, to tak naprawdę nikt nie wiedział, ile luk koncern załata - może 6, a może 20. Teraz jest zdecydowanie wygodniej" - podsumowuje Storms.

Listopadowy pakiet poprawek Microsoftu zostanie udostępniony w najbliższy wtorek, późnym popołudniem czasu polskiego. Najwygodniejszą metodą pobrania i zainstalowania uaktualnień jest skorzystanie z mechanizmu Microsoft Update.