Microsoft zapłaci 142 miliony USD kary

Sędzia Leonard Davis uznał Microsoft i Autodesk winnymi naruszenia praw patentowych do oprogramowania, które ma pomóc w zwalczaniu piractwa i nakazał zapłacenie właścicielowi tych praw 160 milionów dolarów. Microsoft zapłaci w sumie 142 miliony, a Autodesk - 18 milionów.

Pieniądze otrzyma David Colvin, właściciel firmy z4 Technologies. Colvin wniósł pozew do sądu twierdząc, że opracowany przez niego program aktywujący legalne oprogramowanie, został wykorzystany bez jego zgody w Windows XP oraz w AutoCAD. Obie pozwane firmy broniły się twierdząc, że korzystają z opracowanego przez siebie oprogramowania, a software Colvina nie wnosi nic nowego.

"Oczywiście, że jesteśmy rozczarowani" - powiedział po ogłoszeniu wyroku Jack Evans z Microsoftu. "Uważamy, że przedstawione przez nas fakty jasno wskazywały, że Microsoft i inne firmy miały gotowe swoje produkty na długo zanim z4 Technologies stworzył własną technologię" - dodał. Prawnik Colvina nie chciał komentować wyroku sądu.

Sąd, nakazując obu firmom zapłacenie poszkodowanemu zaznaczył, że ma on prawo do wniesienia nowego pozwu o kolejne odszkodowania. Microsoft planuje zrezygnowanie ze spornej technologii w systemie Windows Vista, a Autodesk zgodził się na wprowadzenie poprawek zasugerowanych przez sąd.