Microsoft zapowiada Windows Vista Starter

Przedstawiciele Microsoftu zapowiedzieli, że kolejne wydanie tańszej, okrojonej z pewnych funkcjonalności, wersji systemu Windows - czyli Windows Vista Starter Edition - dostępne będzie w 79 wersjach językowych. Poinformowano również, że pewne funkcje, znane z Windows XP Starter, pojawią się we wszystkich wersjach Visty.

Najważniejszą funkcjonalnością, która zostanie przeniesiona z okrojonego Windows XP do Windows Vista będzie system wideo-pomocy (stworzony z myślą o początkujących użytkownikach). Przedstawiciele Microsoft tłumaczą, iż rozwiązanie to świetnie sprawdziło się w Windows XP Starter Edition i dlatego znajdzie się ono we wszystkich wersjach Visty.

Przypomnijmy: tańsza, okrojona z wielu funkcjonalności wersja Windows XP pojawiła się na rynku pod koniec 2004 r. System ten sprzedawany jest tylko w wersji OEM, w 25 krajach rozwijających się (Microsoft uznał, iż zaoferowanie tam takiego produktu przyczyni się do popularyzowania komputerów).

Wiadomo już, że Microsoft zamierza zaoferować użytkownikom podobną, okrojoną wersję systemu Windows Vista - aczkolwiek będzie ona dostępna aż w 79 wersjach językowych (nie wiadomo na razie, czy znajdzie się wśród nich również polska). Koncern zdecydował się również na zrezygnowanie z części ograniczeń związanych z korzystaniem z tej wersji - w Vista Starter użytkownik będzie mógł np. otwierać dowolną liczbę okien (w Windows XP Starter możliwe było otwarcie najwyżej 3), aczkolwiek wciąż będzie można uruchomić jednocześnie tylko trzy programy.