Microsoft zapowiada: będziesz musiał przeindeksować dane!

Pod koniec lipca Microsoft udostępni znaczące uaktualnienie dla programu do wyszukiwania danych Windows Search - zapowiedzieli przedstawiciele koncernu z Redmond. Po zainstalowaniu nowej wersji aplikacji (w przypadku Windows Visty będzie to zalecane uaktualnienie) niezbędne będzie przeprowadzenie ponownego indeksowania plików na lokalnych dyskach.

Koncern ujawnił, że uaktualnienie to pojawi się w systemie automatycznej aktualizacji Windows Update do końca bieżącego miesiąca (prace nad Windows Search 4.0 zostały zakończone na początku lipca). Nowy mechanizm wyszukiwawczy jest, wedle zapewnień przedstawicieli Microsoftu, skuteczniejszy i bardziej wydajny.

Dla użytkowników XP Windows Search 4.0 będzie uaktualnieniem opcjonalnym (aby je pobrać, niezbędne będzie odwiedzenie serwisu Microsoft Download Center). W przypadku Visty będzie inaczej - Windows Search jest wbudowany do tego OS-u, dlatego też wersja 4.0 tego mechanizmu będzie uaktualnieniem zalecanym. To oznacza, że w komputerach, w których włączono automatyczną aktualizacje, WS 4.0 zostanie automatycznie pobrany i zainstalowany.

Po zainstalowaniu uaktualnienia niezbędne będzie przeprowadzenie ponownego indeksowania plików zgromadzonych na dysku (dzięki temu Windows Search może je szybciej wyszukiwać). Proces ten może potrwać nawet kilka godzin - czas będzie uzależniony od tego, jak dużo danych jest na lokalnych dyskach. Przedstawiciele Microsoftu zapewniają jednak, że indeksowanie nie powinno w żaden sposób wpłynąć na wydajność komputera - najnowsza wersja Windows Search została bowiem zaprojektowana tak, by indeksowanie uruchamiane było tylko wtedy, gdy użytkownik nie korzysta z systemu (gdy wykryty zostanie ruch myszy lub pisanie na klawiaturze, proces ten zostanie wstrzymany).

Więcej informacji o Windows Search 4.0 znaleźć można na stronie Microsoftu.