Microsoft zapowiada grudniowe łaty

Wśród grudniowych uaktualnień dla produktów Microsoftu znajdą się m.in. patche usuwające krytyczne błędy w Windows oraz Visual Studio - poinformował właśnie koncern. Niestety, firma nie udostępni na razie łaty na niebezpieczną, ujawnioną kilka dni temu, lukę w edytorze MS Word.

Z zapowiedzi koncernu wynika, że w najbliższy wtorek (tradycyjnie, będzie to drugi wtorek miesiąca) udostępnionych zostanie sześć łat - pięć z nich usuwać będzie błędy w różnych komponentach systemu Windows, zaś szósta - lukę w zabezpieczeniach Visual Studio. Wiadomo już, że łata dla VS oraz jeden patch dla Windows otrzymają status "krytycznych" - oznacza to, że usuwane przez nie błędy umożliwiają przeprowadzenie skutecznego ataku na komputer bez udziału jego użytkownika.

Niestety, wśród grudniowych uaktualnień nie będzie patcha rozwiązującego ujawniony kilka dni temu problem z programem MS Word. Okazało się, że w zabezpieczeniach programu znajduje się błąd, który pozwala na skuteczne zaatakowanie systemu poprzez odpowiednio spreparowany dokument. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w tekście "Redmond, mamy problem z Wordem".

Grudzień będzie drugim z rzędu miesiącem, w którym Microsoft załata zaledwie kilka nowych luk w swoich produktach (w listopadzie również było ich niewiele - tylko 6). Dla porównania warto przypomnieć, że październikowy pakiet łat składał się z 10 uaktualnień, które w sumie usuwały 26 różnych błędów w produktach koncernu.