Microsoft zapowiada następcę... Windows

Wielkimi krokami zbliża się premiera systemu Windows Vista - gigant z Redmond nie zamierza jednak spocząć na laurach. Podczas spotkania The Venture Forum Bryan Barnett z Microsoftu poinformował, że koncern pracuje już nad systemem operacyjnym kolejnej generacji...

Barnett zapowiedział, iż wprowadzenie następcy Windows będzie zdecydowanie bardziej skomplikowaną operacją niż przeprowadzone na początku lat 90-tych zastąpienie produktów z lini DOS "Oknami". "To było dawno temu - nasza firma była wtedy zdecydowanie mniejsza, dlatego łatwiej było wprowadzać tak radykalne zmiany" - tłumaczył przedstawiciel Microsoftu.

Bryan Barnett powiedział też, że podstawowym założeniem, przyświecającym zespołom pracującym nad kolejnym systemem operacyjnym (w ramach Microsoftu działa w tej chwili kilka takich grup) jest pełne wykorzystanie możliwości, jakie dają twórcom oprogramowania wielordzeniowe procesory. Przedstawiciel koncernu zastrzegł, iż dzisiejsze systemy operacyjne - w tym także Windows - potrafią korzystać z zalet architektury wielordzeniowej - jednak nie są one w pełni dla niej zoptymalizowane. "To nie jest tylko kwestia dostosowania systemu tak, by sprawnie działał na komputerze z procesorem wielordzeniowym - chodzi o to, by OS potrafił w pełni wykorzystać możliwości, które daje wielordzeniowość" - tłumaczył Burnett.

Microsoft nie podaje na razie żadnych terminów premiery następcy Windows - prace nad systemem są na razie w zbyt wczesnej fazie.