Microsoft zaprezentuje pogromcę Flasha?

Jeśli doniesienia ekspertów i analityków branży IT, śledzących poczynania Microsoftu, sprawdzą się, gigant z Redmond na trwającej w Los Angeles konferencji PDC (Professional Developers Conference) zaprezentuje próbki najnowszego narzędzia do tworzenia animacji graficznych, o nazwie kodowej Sparkle.

PDC to organizowany corocznie przez Microsoft zjazd społeczności deweloperów firmy, na którym zwykle prezentowane są próbki najnowszych produktów koncernu. Zdaniem analityków Sparkle zostanie zaprezentowany w tym tygodniu w Los Angeles. Ma on być zbliżony w działaniu do technologii Flash firmy Macromedia i oferować zbliżone możliwości kreacji. Sam koncern nie komentuje na razie tych doniesień.

O ile rzeczywiście można spodziewać się, że Sparkle zostanie zaprezentowany w Mieście Aniołów w tym tygodniu, o tyle prawdziwa funkcjonalność tej technologii wciąż okryta jest mrokiem tajemnicy.

Aktualizacja: 15 września 2005 12:24
Microsoft Expression

Microsoft Expression

Eksperci i tym razem nie mylili się. Microsoft zaprezentował pakiet narzędzi deweloperskich i edycyjnych - Microsoft Expression. W jego skład wchodzi m.in. zapowiadany Sparkle Interactive Designer, aplikacja do authoringu grafiki i animacji 3D, edytor grafiki rastrowej Acrylic Graphic Designer (o którym zresztą informowaliśmy już na naszych łamach) oraz Quartz Web Designer, narzędzie do projektowania stron WWW. Nie wiadomo, czy aplikacje te będą nosić wymienione nazwy w końcowej wersji pakietu - zaprezentowano je pod nazwami kodowymi.

Widać więc wyraźnie, że Microsoft poważnie myśli o konkurowaniu z firmą Adobe. Aplikacje z pakietu Expression to odpowiedniki programów Adobe Photoshop, Macromedia Flash i Macromedia Dreamweaver. Wydaje się jednak, że rozstrzygnięcie korespondencyjnego pojedynku między obiema firmami zajmie minimum kilka lat. O ile jednak koncernowi z Redmond będzie raczej trudno namówić użytkowników aplikacji Adobe/Macromedia do swoich produktów, o tyle sami deweloperzy Microsoftu, tworzący aplikacje na platformę .NET, zyskają narzędzia z prawdziwego zdarzenia. Aplikacje wchodzące w skład pakietu Expression są ściśle zintegrowane z Visual Studio, podstawą budowy wszelkich aplikacji dla platformy .NET.

Pakiet Microsoft Expression jest dostępny w edycji CTP (Community Technology Preview), a jego premiera rynkowa zapowiadana jest na przyszły rok. Do tego czasu doczekamy się jeszcze kilku wydań CTP zestawu.


Zobacz również