Microsoft zastrzeli Posłańca

Na konferencji Professional Developers Conference przedstawiciele Microsoftu zapowiedzieli zmiany, które do systemu Windows XP wprowadzi drugi Service Pack. Tym razem modyfikacje dotyczą głównie bezpieczeństwa - SP2 będzie m.in. automatycznie wyłączał usługę Posłaniec i włączał wbudowany do systemu firewall.

Zapowiedziane zmiany są elementem ogłoszonej kilkanaście dni temu, nowej inicjatywy Microsoftu - koncern chce ułatwić użytkownikom właściwe zabezpieczenie się przed wirusami, hakerami, spamem i innymi, internetowymi zagrożeniami. Inicjatywa ta zakłada m.in. wprowadzenie nowego sposobu dystrybuowania uaktualnień, niewykluczone jest także zintegrowanie z systemem operacyjnym programu antywirusowego (więcej informacji na ten temat można znaleźć w tekście "Szczelne 'okna' na zimę" -http://www.pcworld.pl/news/59931.html ).

Wśród zmian, które w systemie Windows XP wprowadzi Service Pack 2, wymieniono m.in. wyłączenie usługi Posłaniec (która w tej chwili po zainstalowaniu systemu jest automatycznie uaktywniana) - przedstawiciele Microsoftu mówią, że usługa ta (przeznaczona do przesyłania informacji w Sieci) jest często wykorzystywana m.in. przez spammerów. Stąd też decyzja o zmianie statusu tej usługi w Windows XP - teraz jeśli użytkownik będzie chciał korzystać z Posłańca, będzie musiał sam go uaktywnić.

Bezpieczeństwo użytkowników Windows XP ma również poprawić druga poważna zmiana, która zostanie wprowadzona za pośrednictwem SP2. Będzie to automatyczne uaktywnienie wbudowanego do systemu firewalla (który po zainstalowaniu systemu standardowo jest wyłączony).

Microsoft zapowiada również zmodyfikowanie mechanizmu odpowiedzialnego za działanie protokołu RPC - w ostatnim czasie wykryto w nim kilka bardzo poważnych błędów, które umożliwiły powstanie i rozprzestrzeniania się kilku niezmiernie groźnych robaków - m.in. osławionego W32.Blaster.

Niestety, przedstawiciele koncernu wciąż nie poinformowali oficjalnie, kiedy możemy się spodziewać udostępnienia Service Packa 2 dla Windows XP. Wedle ostatnich doniesień, najprawdopodobniej nastąpi to w połowie przyszłego roku.