Microsoft zdradza tajemnice Longhorna

Podczas trwającej właśnie konferencji WinHEC Microsoft zaprezentował niektóre, ciekawe właściwości systemu operacyjnego Longhorn, który ma trafić na rynek w 2006 r. Przedstawiciele koncernu poinformowali również, że nowy system dostępny będzie w dwóch wersjach: 32- i 64-bitowej.

Jedną z ciekawszych funkcjonalności Longhorna ma być "centrum komunikacyjne". Będzie to narzędzie, które umożliwi użytkownikowi np. łatwe sprawdzenie z kim, kiedy i w jakiej sprawie się on komunikował, i to niezależnie od tego, czy korzystał z poczty elektronicznej, komunikatora internetowego czy faksu. Użytkownik będzie mógł dowolnie przeszukiwać archiwum wiadomości i sortować je wedle wybranych kryteriów (np. nazwiska rozmówcy czy tematu konwersacji).

Komunikacyjne możliwości systemu rozszerzy również pełna obsługa protokołów VoIP (voice-over-IP) oraz Bluetooth. Ten drugi pozwoli np. na automatyczne synchronizowanie książek adresowych telefonu i komputera, za każdym razem, gdy urządzenia nawiążą bezprzewodowe połączenie. Dzięki zaimplementowaniu do systemu obsługi VoIP, podłączony do Internetu komputer będzie mógł zastąpić telefon. Nowością będzie również możliwość tworzenia notatek głosowych podczas rozmowy telefonicznej - system automatycznie skojarzy je z nazwiskiem osoby, z którą rozmawiał użytkownik. Jeśli podczas rozmowy telefonicznej do użytkownika będzie próbował dodzwonić się ktoś inny, na pulpicie zostanie wyświetlona informacja o drugim połączeniu, zawierająca dane dzwoniącego. Co więcej, w razie potrzeby system będzie mógł przekierować połączenie na inny telefon.

Zobacz również:

  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 10? [24.03.2023]
  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 11? [23.03.2023]

Longhorn w dwóch wersjach

W czasie WinHEC Microsoft poinformował również, że system Longhorn udostępniony zostanie w dwóch wersjach: 32- i 64-bitowej (ta druga przystosowana będzie do współpracy z 64-bitowymi procesorami). "Nasze systemy na pewno będą obsługiwały 64-bitową architekturę" - powiedział Greg Sullivan z Microsoftu. Koncern po raz kolejny zapowiedział także premierę 64-bitowej wersji systemu Windows XP - z wypowiedzi Billa Gatesa wynika, że powinna się ona pojawić w 2004 r.