Microsoft zezwoli na wyszukiwarkę Google w systemie Vista

Microsoft ogłosił, iż umożliwi producentom komputerów wyposażonych w najnowszy system operacyjny Windows Vista domyślne instalowanie konkurencyjnych silników wyszukiwawczych, w tym także produkowanego przez największego konkurenta, firmę Google.

Jak donosi serwis Reuters, Brad Smith - główny prawnik Microsoftu - powiedział dzisiaj w Waszyngtonie, że jego firma zamierza stworzyć przejrzyste zasady korzystania z systemu operacyjnego, które umożliwią podjęcie zdrowej konkurencji zarówno wśród producentów oprogramowania jak i sprzętu. "Jeżeli producent zechce instalować konkurencyjne (do silnika Microsoftu - przyp.red.) silniki wyszukiwawcze jako domyślne, będzie mógł to uczynić" - powiedział Smith.

Smith podkreślił także, iż decyzja koncernu nie ma nic wspólnego z ostatnimi karami, nałożonymi na niego przez Komisję Europejską (patrz: Komisja Europejska: Microsoft zapłaci 280,5 mln euro kary). Według niego, Microsoft wprowadzając do Visty wyszukiwarkę chce umożliwić innym firmom równy start więc naturalną jest decyzja o umożliwieniu instalacji innych silników - np. tego, tworzonego przez Google - w nowych.

Więcej: Reuters