Microsoft zyskuje i traci jednocześnie

W ciągu drugiego kwartału firma Microsoft zanotowała przychód w wysokości 18,06 mld dolarów, przy jednoczesnej stracie 492 mln dolarów. Jak to możliwe?

Microsoft-261x200

Microsoft-261x200

Zaskakujący wydaje się fakt, że Microsoft, którego flagowy system operacyjny Windows dominuje na rynku komputerów osobistych od wielu lat, odnotował pierwszą w historii stratę, przy jednoczesnym 4-procentowym wzroście przychodów.

Wszystko przez uznanie kosztów związanych z niepowodzeniem projektu reklamowego aQuantive jako stratę. Platforma, która miała rywalizować z Google została zakupiona przez Microsoft w 2007 roku za 6,3 mld dolarów i nie przyniosła spodziewanych zysków, co więcej: straciła na wartości 6,2 mld dolarów.

Mimo kwartalnej straty i kosztów związanych z premierą nowego systemu Windows 8, zyski Microsoftu są większe niż przewidywali inwestorzy. Zaowocowało to wzrostem wartości jego akcji o 1,6%.

Microsoft stara się utrzymać swoją pozycję na rynku. Na październik planowana jest premiera nowego systemu operacyjnego Windows 8, z innowacyjnym interfejsem i dostosowaniem do funkcjonowania na tabletach, w tym także tabletu Microsoftu, Surface. W tym tygodniu została zaprezentowana nowa wersja pakietu Office 2013, którego rynkowa premiera ma mieć miejsce w przyszłym roku.