Microstar KT3 Ultra 2

Czy budując komputer, warto zrezygnować z karty dźwiękowej i wybrać płytę główną wyposażoną w dodatki audio?

Czy budując komputer, warto zrezygnować z karty dźwiękowej i wybrać płytę główną wyposażoną w dodatki audio?

Najnowsze płyty główne zarówno do procesorów AMD, jak i Intela coraz częściej mają wbudowane zaawansowane układy dźwiękowe realizujące funkcje dotychczas powierzane specjalistycznym kartom audio. Niegdyś rozwiązania takie ograniczały się do zapewniania dźwięku stereofonicznego. Dzisiaj 6-kanałowy przekaz surround to właściwie standard.

Dlaczego

Bardzo dobra jakość wbudowanego układu audio potwierdzona przeprowadzonymi pomiarami laboratoryjnymi. Wyjście cyfrowe audio (dostępne jako opcja) rozszerza możliwości konfiguracji komputerowego systemu kina domowego.

Co więcej, użytkownik w niektórych przypadkach otrzymuje kolejne bonusy w postaci specjalnych paneli gniazd z wyprowadzonymi złączami cyfrowymi SPDIF. Umożliwia to nie tylko dekodowanie dźwięku w Dolby Digital w komputerze, lecz również, po przesłaniu sygnału odpowiednim kablem cyfrowym, w zewnętrznym amplitunerze. Płyty główne, tak jak inne urządzenia elektroniczne, różnią się między sobą wydajnością, jakością wykonania, a także jakością dźwięku kontrolerów muzycznych. Microstar KT3 Ultra 2, jako jedyna w naszych testach sprawdzana za pomocą programu pomiarowego Right Mark Audio Analyzer 3.4, otrzymała ocenę bardzo dobrą za jakość wbudowanego układu audio. Urządzenie jest przeznaczone do współpracy z procesorami AMD Athlon i Duron oraz pamięciami DDR 333. Układ dźwiękowy CMedia jest zdolny do separacji ścieżek muzycznych na 6 kanałów. Kolumny podłączamy do płyty w zależności od rodzaju posiadanego zestawu. Jeśli są to komputerowe zespoły głośnikowe z wbudowanym wzmacniaczem, to podłączamy po dwie kolumny do każdego z 3 złączy analogowych na płycie. Jeżeli jednak połączyliśmy płytę z zewnętrznym amplitunerem, a układ dźwiękowy służy jedynie do przesyłu zakodowanej ścieżki z krążka DVD, to kolumny należy podłączyć bezpośrednio do amplitunera. Za separację kanałów odpowiada dołączony do płyty programowy odtwarzacz DVD, który jest niezbędny do oglądania filmów przy użyciu komputera. W opcjach audio można wybrać tryb 6-kanałowy i w ten sposób, rezygnując z zakupu kosztownej karty dźwiękowej, delektować się dźwiękiem przestrzennym wysokiej jakości.

Typ płyta główna PC

Cena 550 zł

Dystrybutor ,http://www.action.pl

Funkcje 6-kanałowy dźwięk, programy DSP uprzestrzenniające ścieżki muzyczne, obsługa trybów 3D w grach

Złącza analogowe do podłączenia komputerowego zestawu kolumn typu 5.1 oraz cyfrowe wyjście audio (elektryczne) do połączenia z zewnętrznym dekoderem