Microtek ScanMaker 6100 - Skaner płaski z wbudowaną przystawką do materiałów przezroczystych

Skaner Microtek ScanMaker 6100 jest następcą modelu 5900. Ulepszono w nim przede wszystkim rozdzielczość skanowania, która wzrosła z 2400 x 4800 dpi do 3200 x 6400 dpi. To pierwszy skaner z taką rozdzielczością z serii ScanMaker.

Skaner Microtek ScanMaker 6100 jest następcą modelu 5900. Ulepszono w nim przede wszystkim rozdzielczość skanowania, która wzrosła z 2400 x 4800 dpi do 3200 x 6400 dpi. To pierwszy skaner z taką rozdzielczością z serii ScanMaker.

Nie trudno zauważyć, że tak duża rozdzielczość to wyróżniająca cecha nowego skanera firmy Microtek, ale na uwagę zasługuje też dobrze wykonywana funkcja odrastrowywania.Jakość skanowania jest bardzo dobra. Skaner wiernie oddaje kolory, zeskanowany obraz jest kontrastowy. Urządzenie skanuje dość szybko i względnie cicho.

ScanMaker 6100 jest wyposażony w sześć przycisków funkcyjnych (skanowanie, kopiowanie, skanowanie do poczty elektronicznej lub programu faksowego itd.), z których każdy może być indywidualnie dostosowywany do wymagań użytkownika.

Sterowniki skanera dość dobrze radzą sobie z funkcją odrastrowywania (descreening). Efekty są świetne z niezbyt głębokim odrastrowywaniem, w stosunku do tych uzyskanych bez tej funkcji. Trochę gorzej jest podczas głębszego odrastrowywania, można wtedy odnieść wrażenie, że w pewnym momencie sterowniki zamiast likwidować raster, rozmywają obraz. Ale ostateczny efekt jest znakomity.

Microtek ScanMaker 6100 - Skaner płaski z wbudowaną przystawką do materiałów przezroczystych

Microtek ScanMaker 6100

W czasie odrastrowywania najbardziej dają się we znaki sterowniki, chyba największy mankament tego skanera (ale i wielu innych modeli Microteka). Wszystkie parametry "liczbowe" są w nich dość głęboko pochowane i, generalnie, mało widoczne. Rozdzielczość skanowania wybiera się przez wybór przeznaczenia, jakie ten skan ma pełnić (wyświetlenie na ekranie, wydruk na drukarce atramentowej, laserowej itp.). Po najechaniu na każdą z funkcji w dolnej części okna wyświetla się rozdzielczość, z jaką zostanie zeskanowany obraz, ale pojawia się ona w taki sposób, jakby producentowi zależało na jej ukryciu.

Najgorzej jest ze wspomnianą funkcją odrastrowywania. Poszukując jej można dojść do wniosku, że sterowniki skanera są pozbawione odrastrowywania. W rzeczywistości funkcja jest dostępna, ale znajduje się w miejscu, gdzie wybieramy rodzaj skanowanego materiału. Po wejściu do działu Printed Material zobaczymy trzy rodzaje wydruków z rastrem, które możemy zeskanować z funkcją odrastrowywania - Magazine, Art Magazine oraz Newspaper. Niestety, sterowniki nie podają, z jaką rozdzielczością linii na cal odbędzie się odrastrowywanie.Jeśli chodzi o sterowniki, to honor producenta i dystrybutora ratuje już tylko to, że zadbali oni o powstanie ich polskiej wersji językowej.

Skaner ma wbudowaną przystawkę do slajdów i negatywów. Na pochwałę zasługuje pomysł z wyprowadzeniem światła przystawki na wierzch pokrywy skanera, dzięki czemu powstała przeglądarka do materiałów przezroczystych. Do skanera dołączone są trzy ramki pozycjonujące. Jedna umożliwia skanowanie przezroczystego oryginału o wymiarach 6 x 9 cm lub 4 slajdów, druga - jednego oryginału o wymiarach 4" x 5", trzecia zaś umożliwia włożenie dwóch pasków filmu 35 mm, każdy po 6 klatek. Tu jednak pojawia się pewna niedogodność. Obszar światła w pokrywie skanera jest dość mały i wystarcza na oświetlenie tylko 3 klatek z każdego paska filmu. Aby zeskanować pozostałe klatki, należy ręcznie obrócić ramkę pozycjonującą. Pochwalić za to trzeba konstruktora ramek, wyposażone bowiem zostały w specjalny uchwyt do podnoszenia, dzięki czemu minimalizowane jest ryzyko zostawienia odcisków palców na szybie skanera.

Skanowanie materiałów przezroczystych przebiega dość sprawnie, chociaż przydałaby się funkcja automatycznego rozpoznawania poszczególnych klatek, skanowania całego zestawu i zapisywania w oddzielnych plikach. Ostrość i kontrast wykonanych skanów są bardzo dobre, lekkiego dopracowania kolorystycznego wymagają tylko skany wykonane z negatywów.Do skanera dołączony jest program SilverFast SE 6 z funkcją SRD (Dust and Scratch Removal), umożliwiającą usuwanie zarysowań i kurzu. W odróżnieniu od innych dostępnych produktów, realizujących usuwanie zanieczyszczeń, SilverFast SRD działa również ze skanami czarno-białymi. Podgląd w czasie rzeczywistym pozwala na określenie stopnia ingerencji programu dla usunięcia zarysowań i kurzu.

Dodatkowo w pakiecie oprogramowania znajduje się Adobe Photoshop 5 LE (Mac), Adobe PhotoDeluxe 4 (PC), ABBYY FineReader Sprint, Ulead PhotoExplorer, Ulead DVD PictureShow SE oraz Kodak Digital Science Colour Management.

produkt: ScanMaker 6100

producent: Microtek,http://www.microtek.nl

cena britto: 1300 zł

konkurenci: Canon, Epson, HP

kontakt: Connect,http://www.connect.pl

Za:

Bardzo dobra jakość skanowania i odrastrowywania, dołączony program SilverFast SE 6, polska wersja językowa sterowników.

Przeciw:

Głęboko ukryte lub niedostępne parametry skanowania w sterowniku, konieczność obracania ramki przy skanowaniu filmów 35 mm.