Mieć sieć! - Novell NetWare 5

Mała sieć za darmo? Tak! Gdy masz kilka komputerów, a chcesz mieć nowoczesną sieć, kup do nich tylko karty sieciowe i kable połączeniowe...


Mała sieć za darmo? Tak! Gdy masz kilka komputerów, a chcesz mieć nowoczesną sieć, kup do nich tylko karty sieciowe i kable połączeniowe, bowiem dzięki inicjatywie firmy Novell i miesięcznika PC World otrzymujesz w tym wydaniu pisma pełnowartościowe oprogramowanie do obsługi sieci. Możesz zainstalować i poznać najnowszy sieciowy system operacyjny Novell NetWare 5. Możesz go także legalnie używać.

Mieć sieć! - Novell NetWare 5

NetWare 5

Kontynuując prezentację różnych systemów operacyjnych, na płycie PCWK CD 4/99/B zamieszczamy pełną wersję najnowszego, sieciowego systemu operacyjnego Novell NetWare 5. Jest to bezpłatna, w pełni operacyjna, pozbawiona ograniczeń czasowych lub funkcjonalnych wersja Evaluation, z licencją na serwer i trzech użytkowników, która może być zainstalowana do obsługi sieci w biurach i małych firmach. W przypadku większej liczby komputerów, które mają być połączone w sieć, trzeba zakupić wersję komercyjną, gdyż z tej wersji nie jest dostępny ani upgrade, ani wsparcie techniczne ze strony firmy Novell. Ponieważ na drugiej płycie PCWK CD 4/99/A zamieszczamy pełną (liczącą ponad 67 MB) dokumentację systemu, więc przy spełnieniu wymagań sprzętowych i przeprowadzeniu instalacji według przedstawionego poniżej opisu, brak firmowego wsparcia technicznego nie powinien mieć istotnego znaczenia.

NetWare 5 jest tak nowoczesny i tak zaawansowany, że nawet krótki opis dostosowany do poziomu przeciętnego użytkownika przekraczałby ramy tego tekstu. Przedstawmy więc syntetycznie ujęte cechy tego systemu. Oto one:

 • graficzny, napisany w Javie interfejs użytkownika ConsoleOne pozwala za pomocą myszy zarządzać całą siecią z poziomu serwera lub oddalonej stacji roboczej.

 • dopracowana i pełna kontrola sieci i jej zasobów z wykorzystaniem najlepszych usług katalogowych NDS (Novell Directory Services). Pozwala zarządzać z jednego punktu całą, nawet niejednorodną (DOS, UNIX, Windows, różne protokoły, różne mechanizmy bezpieczeństwa, dowolne aplikacje, użytkownicy, drukarki czy komputery)
  .

 • W porównaniu z serwerami aplikacji nie opartymi na systemie katalogów NDS umożliwia to obniżenie kosztów obsługi sieci o ponad 60 procent.

 • pakiet technologii Z.E.N Works (Zero Effort Network) z pełnym wykorzystaniem NDS to graficzna obsługa i konfiguracja stacji roboczych z instalacją nowych aplikacji, "naprawąŢ już istniejących aplikacji klienta, profilaktyką i działaniami antywirusowymi, pełną obsługą np. pulpitów Windows 95/98/NT itd. Administratorowi udostępnia, m. in., graficzny wgląd w stan dysków oddalonych stacji roboczych oraz ocenę aktywności poszczególnych użytkowników sieci.

 • wbudowane środowisko JRE (Java Runtime Environment) do Windows 95/NT z maszyną wirtulaną Javy (JVM), kompilatorem Just-In-Time (JIT), bibliotekami klas i rozszerzeniami (JNDI), co nie tylko umożliwia, ale znacznie upraszcza uruchamianie napisanych w Javie aplikacji obsługi serwera i uruchamianych na serwerze klienckich aplikacji Javy.

  Mieć sieć! - Novell NetWare 5

  Zarządzanie aplikacjami i siecią.

 • współpraca z otwartymi standardami komunikacyjnymi, w tym pełna z LDAP3 zapewniającym bezpośredni dostęp do innych protokołów oraz z protokołem TCP/IP (przy zachowaniu jednoczesnej obsługi IPX) umożliwia szybkie i bezpieczne integrowanie technologii internetowych (Internet, ekstranet, intranet) z siecią lokalną, bez ograniczania kontroli nad nią, obniżania globalnej wydajności czy poziomu bezpieczeństwa.

 • wbudowane serwery WWW: zintegrowany z usługami NDS Netscape FastTrack Server oraz Novell Internet Access Server oraz obsługa pamięci wirtualnej już z poziomu jądra, uznawanie długich nazw, GUI instalacji i konfiguracji modułów pakietu, 64-bitowy system zapisywania plików z maksymalną pojemnością 8TB, inteligentne usługi drukowania, dodatkowe mechanizmy ochronne, skalowalność i wydajna obsługa aplikacji rozproszonych.