Między nami, blogami

Przy ogromnej liczbie blogów przydatne bywają techniki pozwalające kojarzyć ze sobą zawarte w nich informacje - protokoły trackback i pingback służą właśnie temu celowi.

Spis treści

Przy ogromnej liczbie blogów przydatne bywają techniki pozwalające kojarzyć ze sobą zawarte w nich informacje - protokoły trackback i pingback służą właśnie temu celowi.

Blogów jest już na świecie, lekko licząc, ze 150 milionów (system wyszukiwawczy Technorati indeksuje ponad 100 mln), a w samej Polsce co najmniej 2 miliony - potentatem jest tutaj platforma blogowa w Onecie, w której jest znacznie ponad milion. Wprawdzie większość z nich nie odgrywa znaczącej roli w blogosferze - żeby wręcz nie powiedzieć, że w ogóle się nie liczy - ale te bardziej popularne często odwołują się wzajemnie do siebie, komentując zawarte w nich informacje. To jednak z technik budowania interneto-wych społeczności, nawiązywania wirtualnych kontaktów.

Bez odpowiednich technik trud-no by było prześledzić, kto akurat komentuje nasze dzieła, bo nie sposób przeszukiwać blogi pod tym kątem (zajęłoby to po prostu zbyt dużo czasu i nie gwarantowałoby w żadnej mierze sukcesu - wystarczy przypomnieć sobie kłopoty ze znalezieniem czegoś istotnego w wyszukiwarce takiej jak Google), a dla wielu osób to cenna informacja, pozwalająca odnieść się do cudzych opinii.

Na szczęście mamy do dyspozycji dwa wygodne, działające w jakiejś mierze automatycznie mechanizmy, które pozwalają połączyć informacje znajdujące się w zupełnie różnych miejscach. Są to techniki trackback i pingback.

Trackback

Między nami, blogami

Trackbackowe odwołania do wpisu w blogu pojawiają się w sekcji trackback (przykład Blox.pl).

Trackback to uniwersalny, standardowy mechanizm powiadomień między wiadomościami w różnych blogach w tym samym systemie (np. w Blox.pl czy WordPress) lub między różnymi - jeśli tylko obsługują ten protokół.

Jeśli jakaś cudza wiadomość cię zainteresuje i komentujesz ją we własnym blogu, możesz wysłać do niej informację w postaci łącza trackback. Musisz najpierw sprawdzić, jak wygląda adres trackback danej wiadomości - jest on zwykle wyróżniony.

Przykładowo, w systemie Blox.pl w Gazeta.pl jest widoczny na stronie notki, przed komentarzami, jako adres_notki.trackback.

Możesz go dodać w trakcie edycji swojego wpisu, w polu trackback pod notką. Ping jest wtedy wysyłany do cytowanej, cudzej notki i ukazuje się pod nią, powiadamiając jej autora, że cytujemy go u siebie - oczywiście może być tak, że autor tamtego blogu akurat moderuje komentarze i trackbacki (ze względu na coraz powszechniejszy w blogach spam), dlatego odwołanie może się u niego ukazać lub nie. Zależy to wy łącznie od jego decyzji Jeśli sam wyłączysz u siebie moderowanie, cudze trackbacki będą się pojawiać bez twojej ingerencji.

Praktyka pokazuje, że trackbacki są wykorzystywane przez spame-rów, np. przez posiadaczy rozmaitych serwisów z pornografią. Dlatego konieczne jest oddzielenie w systemie blogowym moderowania komentarzy od trackbacków - wiele osób rezygnuje z moderowania komentarzy, aby nie utrudniać sobie i innym pracy, jednak gdy oba rodzaje komentarzy są traktowane łącznie, trackbacki pojawiają się wtedy bez naszej kontroli. Po rozdzieleniu tych kategorii wpisów można włączyć osobne moderowanie tego rodzaju automatycznych odwołań.

W sumie to przydatny mechanizm powiadomień, że nasz wpis jest akurat gdzieś cytowany i komentowany, nawet jeśli jest to na drugim końcu świata.

Warto jeszcze zauważyć, że trackbacki są traktowane przez niektóre osoby jako okazja do wypromowania własnego blogu. Jeśli wyśle my trackback do ba rdzo znanego bloga, odwiedzanego przez wiele osób, a jego autor zaakceptuje go, zapewne wielu czytelników kliknie nasz odsyłacz. Statystyki w blogach pokazują, że jest to nierzadkie zjawisko.

Od razu powiedzmy, że to taktyka zgodna ze starym powiedzeniem "konia kują, a żaba nogę podstawia" - nie należy tworzyć trackbacków z taką właśnie intencją, lecz podawac je wyłącznie wtedy, gdy ma to naprawdę solidne, merytoryczne uzasadnienie.

Zwykli blogerzy (nie zajmujący się spamem) chyba wyczuwają, że nie należy nadużywać tej techniki w celu autopromocji, gdyż praktyka (autor tych słów obserwuje pod tym kątem zwłaszcza system Blox. pl) pokazuje, że odsyłacze tego rodzaju mają na ogół merytoryczny, a nie autoreklamowy charakter. Może być jeszcze tak, że większość osób w ogóle nie wie o tej możliwości albo po prostu uważa ją za zbyt trudną czy kłopotliwą w wykorzystaniu.

Pingback

Między nami, blogami

Dodawanie odwołania trackback w trakcie edycji notatki - adres jest podawany w specjalnym polu pod wpisem.

W odróżnieniu od techniki trackback, służącej do powiadomień o cytowaniu czy komentarzach, pingback jest metodą dla autorów pozwalającą śledzić, kto odwołuje się w swoich linkach (klasycznych odsyłaczach internetowych) do ich artykułów. Niektóre wersje oprogramowania blogowego, jak WordPress i Community Server, obsługują automatyczne pingbacki, gdzie wszystkie odsyłacze w opublikowanym artykule mogą być pingowane. Serwer musi jednak obsługiwać metodę pingback.ping.

W sumie jednak idea jest podobna - trackback mówi o cudzych cytatach czy komentarzach do naszych artykułów w innych tekstach (jedna k niekoniecznie z odsyłaczami), a pingback o wpisanych linkach. Różnica jest natomiast w sposobie komunikacji (pingback używa XML-RPC, a trackback - HTTP POST) oraz pingback jest automatyczny, natomiast trackback trzeba wprowadzić ręcznie.

Z praktyki w systemie WordPress: pingback jest tworzony automatycznie przez podanie w artykule odsyłacza. Po opublikowaniu naszego artykułu pod cytowanym tekstem ukazuje się informacja, że został dołączony do naszego - Responses to "Tytuł artykułu" ....