Międzynarodowy Festiwal Fotografii po raz czwarty

W dniach 11-15 maja odbędzie się w Łodzi IV Międzynarodowy Festiwal Fotografii. W programie tegorocznej edycji Foto Festiwalu, oprócz wystaw polskich fotografów, znajdą się także ekspozycje uznanych twórców z takich krajów jak Stany Zjednoczone, Francja, Finlandia, Czechy i Słowacja.

Organizator festiwalu, Fundacja Edukacji Wizualnej, nawiązała współpracę z zagranicznymi festiwalami fotografii - fińskim Backlight, francuskim Transphotographique, litewskimi Dniami Fotografii w Kownie, węgierskim Fotohonap oraz słowackim Miesiącem Fotografii.

Dzięki temu, podczas łódzkiego Festiwalu miłośnicy fotografii będą mogli zapoznać się z pracami zarówno klasyków światowej fotografii, jak i twórców współczesnych - Andre Kertesza, Dolores Marat, Alain Ceccaroli, George'a Eloy'a, Miloša Dohnány, Doroty Sadovskiej, Tomáša Pošpecha, Stevena Bensona i Matta Sibera. Polski dorobek będą reprezentować retrospektywne wystawy Jerzego Lewczyńskiego i Grupy Zero 61.

Artyści z całego świata mogli nadsyłać w tym roku swoje prace w ramach tzw. "programu otwartego". Spośród nadesłanych zgłoszeń wybrano dwanaście, głównie autorstwa młodych twórców, które zostaną zaprezentowane w głównym centrum festiwalowym oraz w ramach Fabryki Fotografii - prezentacji szkół fotograficznych. Wspomniana Fabryka Fotografii będzie dodatkowo podzielona na trzy części: prezentacje poszczególnych Akademii Sztuk Pięknych, szkół prywatnych i szkół zagranicznych.

IV edycja Foto Festiwalu to nie tylko ekspozycje. Dużo miejsca zostanie poświęcone w tym roku teorii fotografii, z którą będzie można zapoznać się na specjalnych wykładach. Tematem wykładów będzie obecność fotografii jako medium w kulturze masowej, w polityce i technikach terapeutycznych, jak również współczesna fotografia europejska.

Także i w tym roku zorganizowane zostaną warsztaty fotograficzne, podzielone na trzy bloki tematyczne. Uczestnicy warsztatów będą mogli wziąć udział w zajęciach z fotografii prasowej (fotoedycja, reportaż subiektywny, fotografia sportowa), technik fotografii tradycyjnej i wreszcie z fotografii cyfrowej. Zajęcia poprowadzą wykładowcy szkół fotograficznych oraz redaktorzy magazynów i portali internetowych poświęconych fotografii.

Festiwalowi będą towarzyszyć różne wydarzenia dodatkowe, m.in. pokazy slajdów i projekcje filmów. Organizator szpodziewa się, że w tym roku Festiwal odwiedzi ponad 5 tys. zwiedzających.

Konkurs fotograficzny

Dodatkową atrakcją IV Międzynarodowego Festiwalu Fotografii będzie wręczenie nagród w konkursie fotograficznym na najlepszy cykl fotograficzny (temat - Transformacja) i najlepsze pojedyncze zdjęcie (temat - Przestrzeń prywatna). Zwycięzca w pierwszej kategorii otrzyma Grand Prix Festiwalu oraz nagrody dodatkowe: m.in. podróż, pobyt i uczestnictwo na festiwalu fotografii Recontres de la Photographie w Arles we Francji i aparat Nikon Coolpix 8400.

Za najlepsze pojedyncze zdjęcie przyznane zostaną Nagrody Specjalne Festiwalu:

- I nagroda: Nikon Coolpix 5400

- II nagroda: Nikon Coolpix 5200

- III nagroda: Nikon Coolpix 3700

Wszystkie nagrodzone prace zostaną zaprezentowane na pokonkursowej wystawie Foto Festiwalu.

Jak tłumaczy organizator, na konkurs nadesłano ok. 600 zgłoszeń, z czego ponad połowa z zagranicy.

Więcej informacji: Foto Festiwal.


Zobacz również