Migawki z CeBIT-u

Hannowerskie targi Ce-BIT to największe w Europie spotkanie branży komputerowej. W tym roku w ciągu siedmiu dni przez tereny wystawiennicze przewinęło się 610 tys. zwiedzających, a swe produkty i rozwiązania prezentowało 6855 firm z całego świata.

Hannowerskie targi Ce-BIT to największe w Europie spotkanie branży komputerowej. W tym roku w ciągu siedmiu dni przez tereny wystawiennicze przewinęło się 610 tys. zwiedzających, a swe produkty i rozwiązania prezentowało 6855 firm z całego świata.

Jednym z najciekawszych wydarzeń tegorocznej edycji targów była rywalizacja producentów mikroprocesorów. I tak Intel zaprezentował układ typu Pentium II (Pentium Pro z MMX), AMD procesor K6, a Cyrix - MediaGX układ również wyposażony w zintegrowane funkcje multimedialne.

W zakresie komunikacji modemowej najważniejszym punktem CeBIT-u była konfrontacja dwóch standardów umożliwiających transmisję danych z szybkością 56 Kb/s - K56flex rozwijany jest wspólnie przez firmy Rockwell i Lucent Technologies i X2 US Robotics. Jednym z nowych produktów był WebTV, czyli terminal telewizyjny, umożliwiający dostęp do WWW za pośrednictwem zwykłego telewizora. Terminale WebTV, które na targach zaprezentowały Sony, Philips, Daewoo i Acer, dostępne są w USA. Wiele firm pokazywało systemy wideokonferencyjne od rozbudowanych rozwiązań przeznaczonych dla dużych przedsiębiorstw po kamery cyfrowe dla użytkowników komputerów PC.

Na targach CeBIT wielu producentów demonstrowało przenośne komputery nazywane Handheld PC wyposażone w system operacyjny Windows CE oraz oferujące możliwość komunikacji z Internetem. Elementem ekspozycji wielu stoisk były superpłaskie monitory LCD oraz kilkudziesięciocalowe wyświetlacze plazmowe i TFT.

Największy w Europie komputerowy jarmark był świetnym miejscem na demonstrację najnowszej technologii umożliwiającej obok jednokrotnego, wielokrotny zapis danych na dyskach CD-RW (CD-ReWritable). Własne napędy CD-RW przedstawiły takie firmy jak Yamaha, Philips czy Ricoh. Czytniki DVD-ROM zaprezentowały chyba wszystkie firmy zajmujące się produkcją urządzeń peryferyjnych bądź elektroniki użytkowej: Hitachi, LG Electronic, Panasonic, Philips, Pioneer, Sony, Samsung, Toshiba, a firma Pioneer po raz pierwszy na świecie zademonstrowała napęd DVD-R umożliwiający jednokrotne nagrywanie płyt DVD-R

Ci którzy nie mogli osobiście obejrzeć najnowszych technologii, ciekawostek, setek produktów i rozwiązań mogą posłużyć się elektronicznym serwisem organizatora targów Hannover Messe:http://www.cebit.de. Filmowe migawki z targów umieściliśmy także na najnowszym dysku CD-ROM CYBER-a