Mija czas PDA

Kolejna firma badawcza zwiastuje koniec tradycyjnych urządzeń PDA. Analitycy In-Stat prognozują, że segment ten czeka gwałtowny spadek. W 2004 roku łączna liczba urządzeń sięgnęła 8,7 mln sztuk. Rok temu było to 10 mln. Średnioroczne tempo spadku w okresie 2004-2009 wyniesie 21,5 proc.

Analitycy In-Stat przewidują, że dostawcy w tym roku wprowadzą więcej urządzeń przeznaczonych do użytku korporacyjnego i o bardziej niszowych zastosowaniach.

Jedyną drogą do nawiązania rynkowej walki ze smartphone'ami to wyposażenie PDA w możliwość komunikacji poprzez Bluetooth, Wi-Fi czy GSM. Konkurencja, zdaniem In-Stat, zaostrzy się pod koniec bieżącego roku wraz ze spadkiem cen terminali smartphone.

Zdaniem IDC, w całym roku 2004 dostawy PDA spadły o 13 proc. i sięgnęły 9,2 mln sztuk. Tak mało urządzeń trafiło na rynek jedynie w 1999 r. Sprzedaż w ujęciu ilościowym spada trzeci rok z rzędu. Najpopularniejszym procesorem sterującym pracą tych urządzeń pozostają procesory XScale produkowane przez Intela.

Z kolei Gartner wycenia wartość światowego rynku PDA w 2004 roku na 4,3 mld USD (wzrost o 16,7 proc.). Dostawy wzrosły o 6,6 proc. do 12,2 mln sztuk. Statystyki firmy Gartner uwzględniają wyniki spółki Research in Motion (RIM), która notuje ogromną popularność urządzeń Blackberry.


Zobacz również