(Mikro)komputer w kostce cukru

Odtwarzacze MP3 w kształcie sześcianów o boku ok. centymetra nie są żadną nowością. A co powiecie na podobnej wielkości RFID-owe tagi wyposażone w mikroprocesor, do komunikacji wykorzystujące UWB i działające na baterii przez 9 lat?

UWB (ultra-wideband) to standard bezprzewodowej komunikacji oferujący przepustowość nawet 100 megabitów na sekundę i zoptymalizowany pod kątem niskiego poboru energii elektrycznej przez urządzenia nadawczo-odbiorcze.

Opracowany przez YRP Ubiquitous Networking Laboratory i Hitachi tag RFID nazwano "UWB Dice" (patrz też artykuł: "Znaki bestii w dolarach i euro"). W jego wnętrzu znajduje się mikrokontroler, antena z nadajnikiem fal radiowych oraz bateria (na zdjęciu jej nie ma).

(Mikro)komputer w kostce cukru

UWB Dice (źródło: TechOn!)

Wykorzystywana częstotliwość to 4,1 GHz, informacje przesyłane są w pulsach emitowanych przez 2 ns, a oddzielonych 30 nanosekundową przerwą. Uzyskiwane przepustowości wynoszą od 250 kb/s do 10 Mb/s; przy 250 kb/s zasięg fal urządzenia wynosi 30 metrów.

Wbudowana bateria 150 mAh jest w stanie zasilać całe urządzenie przez 9 lat, jeśli dane przesyłane będą w paczkach co 5 minut.