Mikropecet za dziesięć funtów

Firma Frontier Developments twierdzi, że jest w stanie zbudować miniaturowego peceta kosztującego mniej więcej dziesięć funtów szterlingów. Miałby to być sprzęt dla najmłodszych - swojego rodzaju furtka do świata komputerów, Internetu.

O planach stworzenia takiej maszyny mówił znany producent gier komputerowych - David Braben. Opisany przez niego pecet otrzymał nazwę Raspberry Pi. Jest to maszyna wielkości pendrive’a, która miałaby kosztować mniej więcej 10-15 funtów szterlingów. Komputer ten miałby być podłączany do wyjścia HDMI w telewizorze i mieć możliwość generowania płynnego obrazu w rozdzielczości 1080p.

Jego głównym zadaniem ma być przybliżenie świata Internetu jego najmłodszym użytkownikom, których nie stać na zwyczajnego peceta. Raspberry Pi pozwalałby przeglądać strony internetowe, odbierać pocztę elektroniczną czy skorzystać z zasobów YouTube’a. Dodatkową zaletą urządzenia ma być bardzo wytrzymała obudowa. Braben twierdzi, że jego firma ma już projekt takiego komputera, a nawet jego wczesne, działające prototypy. Mimo to nie wiadomo czy urządzenie trafi do masowej produkcji i urzeczywistni marzenia Brabena.