Mikropłatności już działają

Firma eCard uruchomiła system pozwalający serwisom pobierać kilkugroszowe opłaty za korzystanie z zawartych w nich informacji i oferowanych usług.

Spółka eCard uruchomiła zapowiadany już na początku br. system tzw. mikropłatności w Internecie. System ten pozwala serwisom internetowym na pobieranie od internautów opłat w wysokości kilku gorszy za korzystanie z oferowanych przez nie usług i informacji. eCard spodziewa się, że do końca br. z tej formy płatności skorzysta kilkadziesiąt firm i serwisów internetowych, oferujących muzykę, informacje i artykuły, wszelkiego rodzaju specjalistyczne porady. eCard zamierza zarabiać na prowizjach. Pierwszym serwisem, który podpisał umowę z eCardem jest sklep internetowy oferujący gry komputerowe Amazonia.pl.

Aby skorzystać z systemu mikropłatności, internauta będzie musiał zarejestrować się na witrynie firmy, gdzie otrzyma hasło uprawniające go do wglądu w stan swojego rachunku i jego kontroli. Internauta bowiem otrzyma specjalne wirtualne konto bankowe w BRE Banku, na które przeleje określoną kwotę pieniędzy (od 25 do 100 zł). Elektroniczny portfel od tego momentu umożliwi mu korzystanie z serwisów, które oferują informacje za opłatą. Firma zapewnia, że operator serwisu ma 100% gwarancji otrzymania pieniędzy za udostępnioną usługę. W momencie, kiedy internauta zaakceptuje swoje zakupy, a transakcja uzyska jego autoryzację, system MikroPłatności automatycznie blokuje kwotę zakupu i pobiera ją z konta klienta.

Konkurencją dla systemu MikroPłatności jest uruchomiony w marcu br. system WellPay, stworzony przez spółkę BillBird.pl, należącą do krakowskiego funduszu IIF i funduszu venture capital Innova Capital. WellPay.pl pośredniczy między wszelkimi systemami płatności internetowych, a sklepem, czy internetowym portalem.

eCard jest spółką stworzoną w marcu 2000 r. Jej udziałowcami są ComputerLand S.A. (42,8% udziałów), Bank Zachodni WBK (28,6% udziałów) i Pierwszy Polski Fundusz Rozwoju BRE Sp. z o.o. (28,6% udziałów). Kapitał akcyjny spółki wynosi 5,6 mln złotych.


Zobacz również