Mikroprocesor w papierze?

Hitachi opracował układy scalone, których grubość nie przekracza 0,4 mm. Dzięki temu można umieścić je na przykład w... kartce papieru.

Koncern Hitachi zaprezentował opracowane przez siebie chipy, których mikroskopijne wymiary pozwalają na umieszczanie ich na przykład w papierze. Firma twierdzi, że takie rozwiązanie pozwoli na stworzenie niemożliwych do podrobienia banknotów, dokumentów czy papierów wartościowych. Na zintegrowanie układu z papierem pozwala także jego duża wytrzymałość mechaniczna. Chip potrafi wytrzymać nawet złożenie kartki papieru na pół.

Mierzący zaledwie 0,4 mm układ o nazwie Mew potrafi zapisać takie informacje, jak dane identyfikacyjne czy różnego rodzaju kody. Jest on wyposażony w 128 bitów pamięci ROM. Chip oferuje możliwość komunikacji ze specjalnymi czytnikami, znajdującymi się w odległości mniejszej niż 30 cm. Dzięki temu użytkownik będzie mógł bardzo szybko sprawdzić np. autentyczność banknotu.

Większość używanych obecnie chipów służących do identyfikacji ma rozmiary rzędu kilku milimetrów. Na razie nie wiadomo, kiedy miniaturowe chipy Hitachi trafią do produkcji.


Zobacz również