Mikroskopijne Wi-Fi

Firma CSR PLC stworzyła nowy, bardzo mały (wielkości kwadratu o boku 6 mm) układ o nazwie UniFi działający w trzech standardach Wi-Fi a/b/g. Jest on zintegrowany z uniwersalną anteną zgodną z wytycznymi 802.11n.

Producent jest przekonany, że telefony komórkowe będą w znacznym stopniu korzystały z bezprzewodowej sieci Wi-Fi, która częściowo zastąpi wykorzystywane dziś połączenia Bluetooth. Powstające aplikacje przeznaczone do telefonów "smart phones" mają umożliwiać przesyłanie w czasie rzeczywistym materiałów wideo, wysyłanie zdjęć cyfrowych o wysokiej rozdzielczości, przesyłanie głosu przez Internet (VoIP). Do wszystkich tych czynności potrzebne będą wyższe prędkości przesyłu danych, na które pozwala właśnie Wi-Fi .

UniFi umożliwia stworzenie gotowych modułów obsługujących komunikacje Wi-Fi o wielkości kwadratu o boku 8 mm. Będą one kilkukrotnie mniejsze niż te wykorzystywane dziś w urządzeniach przenośnych.

CSR zrezygnowało z pomysłu integracji Wi-Fi i Bluetooth w jednym układzie elektroniczym, ponieważ obydwa standardy korzystają z innych częstotliwości, a przełączanie się między nimi powodowałoby zakłócenia w połączeniach.

Poważną wadą nowego układu UniFi jest wysokie zużycie energii. Potrzebuje on 300 mW aby przesyłać dane z prędkością 54 Mbit/s. Dodatkowym minusem jest jego cena, wyznaczona na poziomie trzykrotnie wyższym niż układy Bluetooth.


Zobacz również