Milenijny Olympus

Do naszej redakcji trafił jeden z dwóch nowych aparatów cyfrowych firmy Olympus. Model C-2000 to zaawansowana konstrukcja przeznaczona dla bardziej wymagających użytkowników.

Do naszej redakcji trafił jeden z dwóch nowych aparatów cyfrowych firmy Olympus. Model C-2000 to zaawansowana konstrukcja przeznaczona dla bardziej wymagających użytkowników.

Milenijny Olympus
Na pierwszy rzut oka aparat różni się nieco od podobnych konstrukcji. Prostokątna obudowa i wystający obiektyw nie kojarzą się z typowym "kompaktem". Aparat włączamy wciśnięciem przycisku na górnej części obudowy. Gotowość do pracy sygnalizowana jest wysunięciem obiektywu i pojawieniem się na mini-wyświetlaczu informacji o stanie baterii itp.

Praca z C-2000 jest bardzo prosta. Aparat ma autofocus: przed wykonaniem zdjęcia naciskamy spust migawki do połowy, aby po chwili zachować fotografię. Zdjęcia zapisywane są na kartach SmartMedia 3,3 V o pojemności 2, 4, 8, 16 lub 32 MB. W komplecie znajduje się karta 8 MB mieszcząca różną liczbę ujęć w zależności od ich rozmiarów i stopnia kompresji (od 1 do 122).

Maksymalna rozdzielczość z jaką pracuje aparat to 1600x1200 pikseli. Wszystkie podstawowe robocze urządzenia zadowolą większość użytkowników. Ogniskowa zmienia się w zakresie 6,5-19,5 mm. Przesłona może mieć wartość F2.0-11, a czas Đ od 1/2 do 1/800 sekundy. Mimo że aparat sam dobiera wszystkie parametry ekspozycji można ustawić je ręcznie - przez wykorzystanie trybu priorytetu przesłony lub trybu priorytetu czasu naświetlania. Najmniejsza odległość z jakiej możemy fotografować to 20 cm (tryb makro).

Aparat ma lampę błyskową. Z pecetem komunikuje się przez port transmisji szeregowej. Jest to przyczyną długiego przesyłu zdjęć.

Bardzo interesującym pomysłem było umieszczenie w komplecie pilota do zdalnego sterowania. Biorąc pod uwagę możliwość łatwego (w pudełku oprócz aparatu są nawet odpowiednie kable) podłączenia aparatu do odbiornika telewizyjnego lub projektora, bardzo szybko można zorganizować pokaz na zebranie lub konferencję. W takich wypadkach pilot służyć będzie do przełączania między kolejnymi fotografiami.

Podczas komponowania kadru korzysta się z wizjera optycznego (sprzężony z mechanizmem zoom) lub ekranu LCD. Wymiary aparatu wynoszą odpowiednio 107,5x73,8x66,4 mm, a masa - ok. 305 g (bez baterii).