Miliard kolorów dzięki NEC

Inżynierowie z koncernu NEC Electronics zaprezentowali efekt swoich prac nad nowym chipsetem dla paneli LCD. Może on w znacznym stopniu poprawić ich parametry.

Miliard kolorów dzięki NEC

Dotychczasowe specyfikacje monitorów LCD zawierające takie parametry jak rozdzielczość, kontrast czy jasność, znacznie różnią się od siebie w zależności od rozmiaru ekranu. Jednak we wszystkich tego typu urządzeniach używany jest 8-bitowy sterownik RGB, pozwalający na wyświetlanie obrazu w palecie 16 milionów kolorów. Nowe rozwiązanie zaprezentowane przez NEC Electronics opiera się na 10-bitowym sterowniku RGB, który będzie w stanie wyświetlić obraz w palecie blisko miliarda kolorów.

Firma rozpoczęła już produkcję pierwszych egzemplarzy nowego chipsetu dla zainteresowanych producentów monitorów zapowiadając, iż od marca przyszłego roku będą w stanie dostarczać na rynek ok. 100 tysięcy sztuk miesięcznie. Zanim jednak nowe monitory LCD pojawią się w sprzedaży należy zadbać o skonstruowanie procesora obrazu potrafiącego obsłużyć 10-bitowe sygnały, czego NEC spodziewa się w najbliższej przyszłości.