Miliarder zapłacił SpaceX. Pierwszy komercyjny spacer kosmiczny jeszcze w tym roku

Jared Isaacman, członek pierwszej prywatnej misji astronautów na orbitę, finansuje kolejne loty SpaceX.

Miliarder zapłacił SpaceX. Pierwszy komercyjny spacer kosmiczny jeszcze w tym roku

Członkowie załogi Polaris Dawn: Anna Menon, Scott Pottet, Jared Isaacman i Sarah Gillis. (Zdjęcie: Program Polaris / John Kraus; Źródło: space.com)

Przedsiębiorca i miliarder Jared Isaacman, który 16 września 2021 roku poprowadził pierwszą całkowicie prywatną misję na ziemską orbitę, zlecił trzy kolejne loty w kosmos w ramach programu SpaceX Elona Muska finansowanego ze środków prywatnych. Program nazwany Polaris (od Gwiazdy Północnej) będzie dążyć do systematycznego wyznaczania nowych terytoriów w śmiałych, przełomowych misjach.

Pierwszy lot, zaplanowany na koniec tego roku, ma na celu wysłanie czteroosobowej załogi dalej niż jakikolwiek inny lot kosmiczny w ciągu ostatnich 50 lat. Ma również obejmować pierwszy spacer kosmiczny cywilów, co byłoby kolejnym przełomowym wydarzeniem dla firmy Elona Muska. Ta, jak i następna misja mają odbyć się na pokładzie statku kosmicznego Dragon, na którym aktualnie polega NASA w lotach na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Trzeci lot z tej serii będzie zaś pierwszą załogową misją statku kosmicznego nowej generacji, który jest obecnie opracowywany przez SpaceX i który NASA zamierza wykorzystać do lądowania astronautów na Księżycu.

Isaacman wyznał, że omawiał program Polaris ze SpaceX jeszcze przed misją Inspiration4. Po samym locie był zachwycony i od razu chciał wziąć udział w następnym przedsięwzięciu:

Kocham kosmos i zdecydowanie chciałbym skorzystać z okazji, aby tam wrócić. (...) [Loty kosmiczne] służą większemu celowi, jakim jest otwarcie przestrzeni dla wszystkich i uczynienie ludzkości gatunkiem wieloplanetarnym (...)

Pierwsza misja Polaris będzie miała na celu dotarcie dalej niż ktokolwiek i pobicie rekordu ustanowionego w 1966 roku przez załogę Gemini 11.

Zobacz także: Najlepsze gry mobilne dla Twojego mózgu

Źródło: washingtonpost.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: