Miliarderzy z AMD

Już ponad 1,2 mln osób kupiło najnowsze procesory Athlon. Sprzedaż tych układów w znaczący sposób poprawiła wyniki finansowe AMD, głównego konkurenta Intela na rynku procesorów.

Wielu analityków uważała, że rok 2000 będzie kluczowy w walce, jaką toczą główni producenci procesorów: Intel i AMD. Wyścig zbrojeń mógł się okazać szczególnie tragiczny dla mniejszego - czyli AMD - jednak firma ta przedstawiła rewelacyjne wyniki finansowe za I kwartał 2000 r. Sprzedaż firmy w tym okresie osiągnęła wartość 1,09 mld USD. Po odliczeniu kosztów i podatku zysk netto wyniósł ponad 189 mln USD. Oznacza to 13-proc. wzrost w porównaniu z poprzednim kwartałem i aż 73-proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Prezes AMD J. Sanders oświadczył: "To był najlepszy kwartał w historii firmy. Sprzedaliśmy 83% więcej pamięci Flash niż przed rokiem. Są one montowane głównie w urządzeniach takich gigantów, jak Alcatel i Cisco. Już ponad 1,2 mln osób kupiło najnowsze procesory Athlon. Oznacza to wzrost o 50%, podczas gdy średni wynik w tej branży wynosi tylko 14%. Ogółem na świecie działa 6,5 mln naszych procesorów z rodzin AMD Athlon i AMD-K6R". Zapowiedział też, iż wyniki w tym kwartale będą jeszcze lepsze, dzięki wprowadzeniu do sprzedaży 2 nowych modeli z wbudowaną pamięcią cache L2 - Thunderbird i Spitfire.


Zobacz również