Miliardowa strata

Telekomunikacyjny gigant Lucent Technologies zwolni 10 tys. pracowników.

Lucent Technologies, jeden z największych producentów z branży telekomunikacyjnej, poinformował, iż z powodu fatalnych wyników finansowych wdroży ostry program restrukturyzacji. Pierwszy kwartał obrachunkowy firma zamknie gigantyczną stratą 1 mld USD. Obroty przedsiębiorstwa zmalały o 26%, tj. z 7,91 mld USD w analogicznym okresie ubiegłego roku do obecnych 1,6 mld USD.

Roczny plan przemian będzie kosztował 2 mld USD. Jednym z najważniejszych źródeł oszczędności dla firmy ma stać się ograniczenie zatrudnienia o 8%. Oznacza to, iż spośród załogi liczącej obecnie 126 tys. pracowników straci pracę 10 tys. osób. Ponadto sprzedanych zostanie kilka fabryk. Przed kilkoma dniami los taki spotkał już część należących do Lucenta zakładów w Bydgoszczy. Zatrudnienie zmniejszy się również dzięki wydzieleniu z koncernu pionu mikroelektroniki w firmę Agere, która zatrudni 16 tys. osób.

Prezes koncernu Lucent Technologies, Henry Schacht, stwierdził, iż: "Będzie to kluczowy rok dla firmy". Analitycy obawiają się jednak także o los innych firm. Lawrence Orans z firmy Gartner Group stwierdził: "Lucent był ulubieńcem giełdy na Wall Street. Jego kłopoty mogą się odbić na notowaniach innych firm, a tym samym na kondycji branży teleinformatycznej na całym świecie. Skutki mogą być odczuwalne nawet za rok".

Więcej informacji: www.lucent.com