Miliardowa ugoda Microsoftu

Koncern ma szanse zawrzeć ostateczną ugodę w antymonopolowym procesie toczącym się przeciwko firmie w ramach zbiorowego pozwu osób prywatnych. Wartość proponowanego przez Microsoft porozumienia ponownie przekracza 1 mld USD.

Oprócz postępowania prowadzonego przez Departamentem Sprawiedliwości USA, przeciwko firmie toczyły się równolegle procesy z powództwa cywilnego. Do amerykańskich sądów wpłynęło ok. 100 prywatnych pozwów. Większosć z tych spraw nie została jeszcze zakończona. Użytkownicy oskarżyli Microsoft o wykorzystywanie praktyk monopolistycznych m.in. w celu dyktowania wysokich cen produktów i ograniczania konkurencji. W tym tygodniu spodziewane zakończenie procesów wytoczonych firmie w stanie Kalifornia.

Polubowne zakończenie sprawy Microsoft zaproponował już pod koniec 2001 r. Koncern zobowiązał się wtedy, że przekaże amerykańskim szkołom oprogramowanie warte ponad 1 mld USD. Pozywający (oraz konkurenci Microsoftu) twierdzili jednak, że takie rozwiązanie przyczyni się do utrwalenia monopolistycznej pozycji koncernu na rynku. Propozycję odrzucono. Obecne warunki ugody zakładają, że Microsoft zaoferuje specjalne kupony o wartości od 4 do 29 USD, wszystkim kalifornijskim użytkownikom, którzy w latach 1995 – 2001 zakupili oprogramowanie Microsoftu. Kupony będą uprawniały do rabatu przy zakupach oprogramowania i innych produktów oferowanych przez Microsoft lub konkurencyjne firmy. Ugoda przewiduje, że określone wsparcie otrzyma ok. 5 tys. amerykańskich placówek edukacyjnych. Microsoft przekaże im oprogramowanie i środki, które szkoły będą mogły przeznaczyć na zakup produktów informatycznych: oprogramowania, sprzętu lub szkoleń, oferowanych przez dowolnych producentów.

Dzięki porozumieniu Microsoft zredukowałby liczbę pozwów skierowanych przez użytkowników indywidualnych oraz kilka przedsiębiorstw o ponad 40%. Ugodę, której wartość szacowana jest na 1,1 mld USD, musi zaakceptować jeszcze sąd i strona skarżąca. W ubiegłym roku koncern zarezerwował już na ten cel 660 mln USD.