Miliardowy telefon Nokii

Koncern poinformował o sprzedaniu miliardowej sztuki swojego sztandarowego produktu - telefonu komórkowego. Co ciekawe, rekord nie padł w żadnym z rozwiniętych technologicznie krajów Starego Kontynentu.

Szczęśliwcem, posiadającym miliardowy telefon komórkowy Nokii (model 1100) stał się mieszkaniec Nigerii. Jak twierdzą przedstawiciele fińskiego koncernu, to właśnie na odległych rynkach należy upatrywać szansę rozwoju dla obecnych technologii mobilnych.

Nokia 1100

Nokia 1100

Dzięki inwestycjom w takich obszarach, już w 2010 roku liczba abonentów sieci komórkowych może sięgnąć 3 mld - obecnie wynosi ok. 2 mld. Wprowadzenie na rynek miliardowej sztuki telefonu komórkowego zajęło Nokii kilka lat (w 1998 roku koncern ogłosił, że taśmę produkcyjną opuściła jego stumilionowa komórka). Ogłoszenie rekordu sprzedaży, bylo dla Nokii okazją do zaprezentowania nowego modelu telefonu, o symbolu 2652, będącego odświeżaną wersją znanej wcześniej serii 2650. W formie ciekawostek firma podała także kilka danych statystycznych mających obrazować wysoki popyt na aparaty z logo Nokii - np. wszystkie sprzedane dotychczas telefony Nokia 3310/3330, ułożone jeden za drugim, utworzyłyby pas rozciągający się od Helsinek do stolicy Chile - Santiago (13,5 tys. km)

Nokia chce poszerzyć swą ekspansję o regiony dotychczas zaniedbywane pod względem inwestycji technologicznych (głównie Afryka, Bliski Wschód). Koncern próbuje nawiązywać współpracę z lokalnymi instytucjami państwowymi i operatorami, aby wspólnie "popularyzować" dostępność do nowoczesnej telekomunikacji. Nokia prognozuje, że rentowność operatorów na nowych rynkach byłaby możliwa już przy abonamencie na poziomie 5 USD/miesiąc.


Zobacz również