Miliardy we Flash

Intel zainwestuje ponad 2 mld USD w opracowywanie i produkcję coraz bardziej poszukiwanych pamięci Flash.

Aby sprostać wzrastającemu zapotrzebowaniu na pamięci typu Flash przeznaczonych dla urządzeń bezprzewodowych Intel zamierza w ciągu najbliższych 2 lat zainwestować ponad 2 mld USD w produkcję układów tego typu. Firma właśnie sprzedała miliardową jednostkę pamięci Flash (od 1988 r.) i w najbliższym czasie pragnie na tyle rozwinąć produkcję, aby sprzedać kolejny miliard układów Flash w ciągu najbliższych 24 miesięcy.

Intel planuje zwiększyć czterokrotnie liczbę produkowanych megabajtów pamięci typu Flash, przechodząc jednocześnie na technologię 0,18 mikrona (dotychczas pamięci produkowano w technologii 0,25 mikrona). Pozwoli to na podwojenie liczby chipów mieszczących się na jednej płytce. Taka technologia produkcji jest już stosowana w fabryce w Santa Clara, natomiast zakłady w Oregon, Nowym Meksyku i Kolorado wprowadzą ją niebawem. Z kolei Fujitsu zawarło porozumienie z AMD, aby prowadzić wspólnie budowę fabryki pamięci Flash w Japonii (porozumienie ma wartość 1,4 mld USD).

Większość pamięci typu Flash jest wykorzystywana głównie w telefonach komórkowych (znalazło w nich zastosowanie 45% spośród pierwszego sprzedanego miliarda tych układów). Intel przewiduje, że rynek urządzeń bezprzewodowych wzrośnie gwałtownie i pochłonie 66% następnego miliarda wyprodukowanych przez firmę jednostek pamięci.


Zobacz również