Miliony stracone na walkę z piractwem - mocne słowa unijnej komisarz

Prawa autorskie wcale nie poprawiają losu artystów - stwierdziła Neelie Kroes, unijna komisarz ds. agendy cyfrowej. Jej zdaniem na walkę z piractwem w sposób nierozsądny wydano wiele milionów euro. Holenderka jest zdania, że nowoczesne technologie to dla twórców szansa na poprawę ich losu.

Unijna komisarz powiedziała te słowa na konferencji Forum d'Avignon w Paryżu. Kroes stwierdziła także, że artyści oraz firmy fonograficzne muszą zdecydowanie poprawić sposób w jaki dystrybuowana jest muzyka. Przeformułowany powinien zostać także system walki z piractwem.

"Czy obecny system ochrony praw autorskich poprawia los samych artystów? Obawiam się, że nie." - powiedziała na konferencji unijna komisarz. Jej zdaniem walkę z piractwem należy prowadzić nadal, jednakże nie w taki sposób jak obecnie, gdyż jak pokazuje praktyka miliony wydane na ten cel, w żaden sposób nie zmniejszyły tego problemu.

Kroes zaatakowała także sposób w jaki działają organizację takie jak RIAA czy ZAiKS. Jak poinformowała unijna komisarz 97,5 proc. artystów dostaje z tytułu ochrony praw autorskich mniej niż 1000 euro miesięcznie. Taka dotacja, szczególnie w krajach Europy Zachodniej, nie jest wystarczająca do godnego życia.

Jaka więc by była na to recepta? Szansą są nowoczesne technologie. Zdaniem Kroes artyści powinni sprzedawać swoją twórczość bezpośrednio, bez żadnych pośredników. Na to potrzeba jednak odpowiednich zmian w prawie.

Wypowiedź Neelie Kroes to krok w dobrą stronę. Czas sobie zadać pytanie czy organizacje, które mają za zadanie chronić artystów, wywiązują się z tego zadania?