Miliony urządzeń z Androidem od dziś bez usług Google!

Starsze urządzenia pracujące pod kontrolą Androida właśnie straciły dostęp do usług Google. Nie zalogujesz się do YouTube, Gmaila ani Map Google. Niestety to nie awaria.

Google zablokowało możliwość korzystania z dostępu do swoich usług na milionach starszych urządzeń pracujących pod kontrolą Androida. Na szczęście mowa o starszych telefonach i tabletach pracujących pod kontrolą ponad 10 letniej wersji Androida, ale nadal są to sprzęty pozostające w obiegu.

Smartfon z Androidem
fot. Daniel Olszewski / PCWorld

Smartfon z Androidem

fot. Daniel Olszewski / PCWorld

Wyszukiwarkowy gigant potwierdził, że od dziś nie skorzystamy z większości dobrodziejstw usług Google na urządzeniach z Androidem 2.3 Gingerbread lub starszym.

Zobacz również:

  • Android 11 - lista telefonów do aktualizacji [18.10.2021]
  • Czujesz się bezpieczny? iOS 15, Windows 10, i Chrome złamane!

Możliwość logowania do konta Google została wyłączona na stałe. Nie jest to chwilowa usterka. Jedyną opcją pozwalającą na dostęp do usług Google jest aktualizacja do systemu operacyjnego Android 4.0 Ice Cream Sandwich (z 2011 roku) lub wymiana urządzenia na nowsze.

Użytkownicy Androida 2.3 Gingerbread nie zalogują się do Kalendarza Google oraz aplikacji Gmail. Przestał działać również sklep z aplikacjami oraz YouTube. Oznacza to, że urządzenia z tą wersją systemu operacyjnego z dnia na dzień stały się praktycznie bezużyteczne.

Google tłumaczy swoja decyzję brakiem poprawek zabezpieczeń oraz obecnością mnóstwa błędów w starej wersji Androida. Należy pamiętać, że mówimy mobilnym systemie operacyjnym z 2010 roku. Warto podkreślić, że Microsoft również nie wspiera już Windowsa 7, który został wydany na rok przed Androidem 2.3 Gingerbread, a telefony i tablety wymieniamy częściej, niż komputery.

Inżynierowie Google ze względów bezpieczeństwa zalecają wymianę urządzeń na nowsze. Pod kontrolą Androida 2.3 pracują takie urządzenia jak Samsung Galaxy S (pierwszej generacji), LG Optimus L3/L5/L7, Samsung Galaxy Ace, Motorola Defy, Samsung Galaxy Xcovery i wiele innych. W większości są to urządzenia z przełomu 2010 i 2011 roku.