Militaryści wszystkich krajów, łączcie się

W Sieci możemy znaleźć strony poświęcone zarówno broni nowoczesnej, jak i tej powiedzmy - bardziej "archaicznej" . Ogólnie tematyka militarna w Internecie cieszy się jednak dużą popularnością. Są tu materiały opisujące prawie wszystkie konflikty zbrojne, sklepy z bronią i gadżetami, a nawet lista poległych żołnierzy oraz strony poświęcone zabawom militarnym paintballowi, laserdromom i survivalowi.

W Sieci możemy znaleźć strony poświęcone zarówno broni nowoczesnej, jak i tej powiedzmy - bardziej "archaicznej" . Ogólnie tematyka militarna w Internecie cieszy się jednak dużą popularnością. Są tu materiały opisujące prawie wszystkie konflikty zbrojne, sklepy z bronią i gadżetami, a nawet lista poległych żołnierzy oraz strony poświęcone zabawom militarnym paintballowi, laserdromom i survivalowi.

Broń - od kastetów po bagnety

Strony poświęcone broni palnej to przeważnie serwisy komercyjne, tworzone przez producentów. Zasypują nas one parametrami technicznymi nowych rozwiązań oraz testami porównawczymi poszczególnych egzemplarzy. /ramka-pocz Czasami nawet można dokonać zakupu broni przez Internet (nie jest to wprawdzie sprzedaż wysyłkowa, lecz kontakt z akwizytorem). Oferta jest skierowana jednak wyłącznie do mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Aby zakupić broń palną z dostawą do domu, wystarczy okazać dowód osobisty. Zasada ta nie dotyczy wszystkich amerykańskich miast - w Nowym Jorku i Chicago posiadanie jakiejkolwiek broni jest surowo zabronione. ramka-koniec/

Do ciekawostek natomiast należą okazjonalne gadżety, które można nabyć za pośrednictwem Sieci. Mogą być to: ołowiane figurki żołnierzy, medale, zapalniczki benzynowe firmy "Zippo", znaczki, naszywki, emblematy, flagi (flaga USA tylko 49,95 USD). Po uiszczeniu opłaty, możemy otrzymać nieco cięższe bibeloty: Willisy, Hammery czy czołgi z okresu II wojny światowej. Jedyną przeszkodą przy zakupach jest wymóg dokonywania transakcji za pomocą karty kredytowej. Niestety, w naszym kraju karty kredytowe na razie nie są powszechną formą płatności, choć już oczami wyobraźni widzę listonosza taszczącego przesyłkę zawierającą Hammera ;^. Penetrując zasoby Sieci, będziemy mieli wiele okazji do nabycia gier o tematyce wojennej, zarówno planszowych, jak i w wersji komputerowej.

Dla osób lubujących się w broni starszej generacji przeznaczone są strony antykwariatów. Można na nich podziwiać fotografie przedstawiające halabardy, muszkiety, kusze, łuki, miecze, noże, a także niecodzienne eksponaty - szubienice, gilotyny czy katapulty. Tak jak w poprzednim przypadku, są to przeważnie witryny sklepów wirtualnych. Do wyjątków w tej dziedzinie należą monotematyczne strony prywatne, np. strona poświęcona nożom bojowym Richarda Batsona, nieoficjalnego dostawcy kling na oddziałów amerykańskich rangersów.

http://www.gunshop.com

http://www.glockmeister.com/

http://www.ajaxgrips.com/

http://www.billsgs.com/hk_hand.html

http://www.mehzavod.ru/guns.html

http://www.weapontl.com/

http://www.navy.mil/

http://www.qle.com/tanyard/ta01002.htm

http://www.recguns.com/

Militaria inaczej

Większość uczelni wojskowych posiada w Internecie oficjalne witryny. Poza historią uczelni, udostępniają one zazwyczaj katalogi sprzętu bojowego typowego dla danego państwa. Tematem nie mniej popularnym w Sieci są muzea, poświęcone zarówno konkretnym rodzajom broni, jak i poszczególnym konfliktom zbrojnym. Bez problemu można znaleźć także serwisy przedstawiające historię jednostek bojowych lub organizacje zrzeszające osoby odznaczone konkretnym wyróżnieniem.

http://users.cybercity.dk/~ccc14286

http://www.wsowp.poznan.pl

http://www.chattanooga.net/honor/index.html

http://free.polbox.pl/n/novweld/pl/hist.html

http://telepath.com/bfallwel/

http://www.metronet.com/~harryb/8th_rgmt.html

http://dubhe.cc.nps.navy.mil/~cfbush/medals2.html

http://www.nypl.org/research/chss/subguides/milhist/costnypl.html

http://www.eos.net/rrva/

http://www.ranger.org/~ranger/index.html

http://uboat.net

http://www.vhfcn.org/

http://www.vhpa.org/

http://www.purpleheart.org/

http://www.army.mil/

http://www3.servtech.com/americal/

Psy wojny

Tematyką obszernie poruszaną w otchłani Internetu są wszelkie konflikty zbrojne. Na serwerach amerykańskich dominują, oczywiście, materiały dotyczące wojny w Wietnamie oraz konfliktu w Zatoce Perskiej. Jest okazja do przejrzenia dokładnego spisu operacji, uzbrojenia poszczególnych jednostek, listy poległych itp. Obszerne archiwa fotograficzne najwierniej ilustrują tragizm wojny.

Wietnam (Kambodża)

http://www.msstate.edu/Archives/History/USA/Vietnam/vietnam.html

http://marlowe.wimsey.com/rshand/reflections/vietnam/vietnam.html

http://members.aol.com/veterans/index.html

http://www.woodlot.com/vietnam/budin1.html

Zatoka Perska

http://www.ricker.com/stock/sets/Desert_Storm.html

http://www.military-sim.com/dstorm.htm

http://www.gulflink.osd.mil/

Pozostałe konflikty

II wojna światowa -http://www.webcom.com/~jbd/ww2.html

Konflikt kubański -http://members.aol.com/AACTchJS/kubinmus.htm

Normandia -http://144.99.192.240/Normandy/NormandyPhotos.html

Barbarossa -http://www.geocities.com/Area51/Cavern/2941/index.html

Wiadomości ze wszystkich zakątków świata -http://www.war-stories.com/

Kampania Wrześniowa -http://mops.uci.agh.edu.pl/~rzepinski/1939/1939.htm

Wojna alternatywna

Survival to sztuka utrzymania się przy życiu w skrajnie nieprzyjaznych warunkach. Aby zdobyć pożywienie, można posługiwać się zarówno sznurkiem czy patykiem, jak i specjalnie opracowanymi przyrządami (np. nowoczesne, specjalistyczne japońskie noże dla miłośników survivalu wyglądem przypominające kartę kredytową z wieloma otworami). Umiejętności, jakie można uzyskać po przeszkoleniu w survivalu, przydają się i przy zdobywaniu pożywienia, wody, i przy ukrywaniu się przed przeciwnikiem.

Paintaball jest coraz popularniejszą w naszym kraju formą "zabawy w wojsko". Gra jest trochę zbliżona do manewrów wojskowych. Sprzęt używany w paintballu nie jest ani zbyt trudny w obsłudze, ani zbyt skomplikowany. Karabinek małych gabarytów miota żelatynowe kulki zabarwione jaskrawą farbą (żółta, pomarańczowa, niebieska, zielona), przy użyciu sprężonego gazu - przeważnie dwutlenku węgla, choć ostatnio ze względów bezpieczeństwa stosuje się droższy, ale za to całkowicie bezpieczny "High Presure System" (HPS - sprężone powietrze używane np. w butlach płetwonurków). Żołnierze, biorący udział w tej pseudowojnie, nie powinni zapomnieć o swoim bezpieczeństwie, czyli o masce i okularach ochronnych (kulka, mimo swojej pozornej miękkości, może wybić oko, jej prędkość początkowa wynosi bowiem ok. 350 m/s). Do paintballowej zabawy nie jest potrzeby specjalny teren, wystarczy zwykły las czy opuszczony budynek i co najmniej dwie drużyny. Możliwości też są prawie nie ograniczone, od prostej zabaw w stylu zdobywania flagi wroga, poprzez podchody połączone z eksterminacją całej populacji przeciwnika, kończąc na skomplikowanych operacjach polegających na odbiciu zakładników czy opanowaniu budynku. Niestety, wygórowane ceny osprzętu są czynnikiem odstraszającym potencjalnych żołnierzy (na rynku dostać można tańsze wersje pistoletów, szczególnie produkty wschodnioazjatyckie, nie gwarantują one jednak bezpiecznej zabawy).

Nową, konkurencyjną - choć droższą od paintballa - grą jest zabawa w laserową wojnę. W tym wypadku do rozpoczęcia rozgrywki potrzebny jest skomplikowany osprzęt elektroniczny. Po pierwsze, musimy mieć broń, z której będziemy strzelać. Może nią być futurystyczny pistolet rodem z gwiezdnych wojen lub karabin strzelający... światłem lasera. Następnym, absolutnie niezbędnym gadżetem jest specjalna kamizelka, nafaszerowana czujnikami wykrywającymi światło lasera. Jeżeli zostaniemy "postrzeleni", kamizelka zasygnalizuje to specjalnym dźwiękiem lub oświetleniem. Obecnie częściej stosowana jest sygnalizacja świetlna, przy akustycznej bowiem - jeżeli gramy w większej grupie - ustalenie, który z przeciwników został trafiony, może okazać się trudne. Do bardziej nowoczesnych rozwiązań należą kamizelki połączone z bronią. W razie trafienia kamizelka po prostu wyłącza nasz laser (nie możemy zatem oszukiwać jak np. w paintballu). W kilku dużych miastach w Polce są już hale przystosowane do potrzeb tej zabawy, zwane laserdromami. Mimo dużego kosztu, zabawa jest przednia (szczególnie gdy w hali znajduje się maszyna produkująca gęsty dym, odpowiednie oświetlenie oraz głośna muzyka).

Zachęcam do odwiedzenia najbliższego laserdromu lub wybrania się z karabinem na kulki na świeże powietrze. Oprócz sporej dawki adrenaliny i prawdziwych emocji, przysłużymy się nareszcie naszym organizmom. W końcu ile czasu można stale siedzieć przed monitorem własnego komputera. :^)

http://www.survival.com

http://www.polbox.com/p/paintbal/

http://www.polbox.pl/1/129delta/

http://www.polbox.com/p/paint/

http://www.paintballworld.com