Milky Way One - najszybszy chiński superkomputer

Chiny oddały w tym tygodniu do eksploatacji swój najszybszy superkomputer. Komputer Milky Way One (zbudowany przez wojskową akademię techniczną National University of Defense Technology) pracuje tak szybko, że w rankingu Top500 zajmuje czwarte miejsce.

Milky Way One - najszybszy chiński superkomputer
Chińska agencja prasowa Xinhua podaje, że superkomputer Milky Way One (po chińsku Tianhe) może wykonywać ponad milion miliardów operacji na sekundę, co oznacza, że mamy do czynienia z petaflopowym systemem obliczeniowym (wydajność systemu wynosi dokładnie 1206 teraflopów). Chińczycy zgłosili już superkomputer do organizacji Top500, która opracuje kolejny ranking najszybszych systemów obliczeniowych na świecie w listopadzie br. Z najnowszym rankingiem superkomputerów można się zapoznać tutaj.

Chińczycy nie ujawnili jak dotąd szczegółów technicznych budowy swojego superkomputera. Wiadomo tylko, że składa się on z ponad 11 tys. procesorów zakupionych w firmach Intel (6144 jednostek CPU) i AMD (5120 jednostek GPU) i kosztuje ok. 88 mln USD. Cały system waży 155 ton i zajmuje powierzchnię ok. 1000 metrów kwadratowych.

Chiński producent systemów obliczeniowych Dawning informuje, że w przyszłym roku odda również do eksploatacji petaflopowy superkomputer, oparty tym razem na rodzimych procesorach Godson (znanych również pod nazwą Loongson). Wygląda więc na to, że na liście Top500 zawitają wkrótce na dobre chińskie superkomputery.

Czytaj również "Octane III - osobisty superkomputer".