Minecraft Earth czyli Minecraft jako mobilne AR

Mały spacerek z Creeperem? Już niedługo będzie to możliwe. Minecraft wkroczy z hukiem w przestrzeń AR.

Od czasu Pokemon Go żaden tytuł mobilny nie spowodował większego zainteresowania rzeczywistością rozszerzoną w grach, jednak wkrótce może ona wrócić do łask. Minecraft Earth wykorzysta tą technologię, aby połączyć pikselowy świat z prawdziwym.

W wywiadzie dla The Verge, odpowiedzialny za rozwój gry Torfi Olafsson powiedział, że Minecraft Earth nie będzie bezpośrednim portem tego wciąż popularnego tytułu, ale raczej jego "adaptacją". Nie zmieni się silnik - Bedrock - więc każdy gracz wciąż będzie mieć te same elementy, ale pojawi się również szereg nowych. "Staraliśmy się zachować wierność fundamentom Minecrafta" - dodaje Olafsson - "a specjalnie powołany zespół w Sztokholmie dbał o to, aby został zachowany duch rozgrywki". Efekty? Możesz zobaczyć je na poniższym filmiku.

Zobacz również:

  • Minecraft: jak się teleportować?
  • Windows 11 wprowadza przebudowaną aplikację Zdjęć
  • Minecraft Earth - to już jest koniec, gra zniknie w tym roku

Podobnie jak wspomniane wcześniej Pokemon Go oraz nadchodzący Harry Potter: Wizards Unite, Minecraft Earth nie będzie produkcją, w którą zagrasz, siedząc na kanapie. Eksplorując teren, będziesz odkrywać różne postacie, a "dotykalne" elementy wypełnią ekran. Trzeba będzie je zbierać, aby tworzyć i zaludniać świat. Olafsson powiedział, że gra będzie wykorzystywać prawdziwe otoczenie, aby wkomponować je w rzeczywistość rozszerzoną, dlatego gracz będzie mógł np. łowić wirtualne ryby w prawdziwej rzece. Zbudowanie pikselowego zamku na bazie prawdziwego budynku? Żaden problem!

Minecraft Earth czyli Minecraft jako mobilne AR

W trakcie zabawy będzie można współpracować z przyjaciółmi, walczyć z mobami oraz podejmować się różnych wyzwań. Nie zabraknie trybu survival. Aby kooperacja była możliwa, Microsoft zaprzągł do przygotowania tego rozwiązania zespół odpowiedzialny za rozwój HoloLens. Zespół pracuje nad "widzeniem maszynowym", czyli rozpoznawaniem przez oprogramowanie prawdziwych kształtów oraz dostosowywanie ich do tego, aby służyły za podstawę do cyfrowych dodatków. Dziennikarz The Verge mógł wypróbować demo Minecraft Earth. Wrażenia były bardzo pozytywne, jednak gdy w zabawie brało udział kilka osób, robił się chaos i bałagan, więc Microsoft ma jeszcze sporo pracy przed sobą.

Minecraft Earth pojawi się w formie zamkniętej bety jeszcze tego lata. Jeśli interesuje Cię przetestowanie tej produkcji, możesz zgłosić się tutaj, jednak nie ma najmniejszej gwarancji, że zostanie Ci udostępniona ta możliwość. Jedyne wymagania dla testerów, to posiadania smartfona z systemem operacyjnym Android 7 Nougat lub iOS 10, potrzebne będzie także konto Microsoft lub Xbox Live. Każdy, kto zostanie dopuszczony do beta testów, otrzyma darmową skórkę Earth.