Minecraft Earth: data premiery, wersje beta, trailery, gameplay [11.10.2019]

Minecraft Earth zadebiutuje w tym roku na systemach iOS i Android. Czy powtórzy sukces Pokemon GO i będzie rywalizować z Harry Potter: Wizards Unite? Oto wszystko, co wiemy na temat tej produkcji.


Minecraft Earth - co wiemy o grze?

Minecraft Earth nie będzie produkcją, w którą zagrasz, siedząc na kanapie. Eksplorując teren, będziesz odkrywać różne postacie, a "dotykalne" elementy wypełnią ekran. Trzeba będzie je zbierać, aby tworzyć i zaludniać świat. Oczywiście wszystko utrzymane w stylu graficznym klasycznego Mincerafta.

Minecraft Earth - data premiery

Microsoft zapowiedział, że wersja beta Minecraft Earth ukaże się tego lata, ale nie sprecyzował, w jakich rejonach świata będzie dostępna. Natomiast premiera globalna nastąpi później w tym roku. Na starcie produkcja skupi się na pięciu miastach - cztery z nich na terytorium Stanów Zjednoczonych. A piąte? Trudno jak na razie powiedzieć - można obstawiać Londyn, Paryż lub inne duże miasto w Europie.

Minecraft Earth - wczesny dostęp

28 września została ogłoszona możliwość udziału w testach wczesnej wersji Minecraft Earth. Mogą się do niej zapisywać wyłącznie pełnoletni użytkownicy smartfonów z systemami Android 7 oraz iOS10. Aby do niego przystąpić, należy zapisać się na tej stronie.

Minecraft Earth - jakie platformy?

Minecraft Earth zadebiutuje od razu na iOS i Androidzie. W przypadku iOS wymagana będzie wersja 10 lub wyższa, w przypadku Androida - 7 lub wyższa.

Minecraft Earth - trailery

Debiutancki trailer wygląda niezwykle obiecująco i zapowiada mnóstwo dobrej zabawy.

Kolejny trailer zwiastuje wersję beta gry:

Trzeci pokazany został z okazji MineCon:

Minecraft Earth - czego się spodziewać?

Za wcześnie, aby powiedzieć, na czym będzie polegać zabawa - nie widzieliśmy rozgrywki w praktyce - ale Microsoft podał kilka informacji, które z pewnością zainteresują graczy mobilnych. Dzięki zastosowaniu technologii AR, otoczenie wypełnią charakterystyczne dla gry bloczki, skrzynie i moby - nazwane Tappables. Bloczki będzie można zbierać, a następnie za ich pomocą tworzyć różnego rodzaju elementy, które następnie można będzie umieszczać w wolnej przestrzeni. Na znanych sobie ulicach będzie można spotkać szkielety, creepery, zobaczyć pikselowe drzewa, a także diamenty wydobyte z podziemnych kopalń. Podczas eksploracji otoczenia gracz będzie zyskiwać doświadczenie i kolejne poziomy, które pomogą mu w rozwijaniu kariery. Tyle wiemy - ale jak na razie bez szczegółów. Ma być w każdym razie progresja.

Wiemy także, że pojawią się nowe moby - dedykowane wyłącznie Minecraft Earth. Gracz będzie mógł nimi kierować, a nawet zabierać ze sobą w podróż, a także wykorzystywać to zaludniania własnych budynków. Same obiekty będą częściowo trwałe dzięki zastosowaniu Płyt Budowlanych (Build Plates), dlatego gdy np. znajdziesz się (realnie) w innym mieście, możesz zobaczyć tam obiekty stworzone przez pozostałych graczy nawet kilka miesięcy wcześniej.

Podobnie jak Pokemon GO i nadchodzący Harry Potter: Wizards Unite, także i ten tytuł będzie posiadać elementy społecznościowe. Microsoft doniósł, że gra będzie "zoptymalizowana pod zabawę multiplayer" i każdy, kto zainstaluje aplikację na swoim smartfonie, będzie mógł dołączyć do sesji.

We wrześniu podano, że do zabawy dojdą wydarzenia globalne.

Minecraft Earth - cena

Do popularności Minecraft Earth z pewnością przyczyni się fakt, że będzie to produkcja całkowicie darmowa, bez systemu mikrotransakcji i podobnych rozwiązań.

Tekst będzie aktualizowany w miarę pojawiania się kolejnych informacji na temat Minecraft Earth.

Minecraft Earth - wersje beta

0.4.2 (11 X 2019) - ukazała się wersja Minecraft Earth beta 0.4.2. Przynosi możliwość tworzenia własnych przedmiotów (crafting), a wraz z tym pojawiły się receptury. Czas tworzenia przedmiotu wynosi od 30 sekund (produkcja deski) do kilku godzin (diamentowy kilof). Nowością są specjalne diamenty, będące walutą w grze i umożliwiające przyśpieszenie procesu). Można je znaleźć w trakcie eksploracji otoczenia lub zakupić za prawdziwe pieniądze. Co ciekawe, raz już się pojawiły - w pierwszych wersjach Minecrafta. Zostały usunięte w edycji 1.3