Minecraft: dane ponad 7 mln graczy sprzedano w Dark Web

Dane ponad 7 milionów graczy w Minecrafta trafiły do Dark Web.

Troy Hunt, badacz bezpieczeństwa, poinformował dzisiaj na Twitterze, że dane ponad 7 milionów graczy w Minecrafta sprzedano w Dark Web. Twierdzi on też, że 6% z nich można już znaleźć w wyszukiwarce Have i been pwned.

Dane takie jak nazwy użytkowników, adresy e-mail i hasła zakodowane md5 należały do osób korzystających z usług niewielkiej firmy Lifeboat oferującej serwery dla zabawy za pośrednictwem mobilnej gry Pocket Edition Minecraft.

Troy Hunt poprosił o pomoc reportera Josepha Coxa, który potwierdził, że dane faktycznie należały do społeczności Lifeboat Minecraft oraz dodatkowo ustalił, że gracze nie zostali poinformowali o wycieku, który miał miejsce w styczniu 2016 roku. Administratorzy Lifeboat przyznali, że przeprowadzili "cichy reset haseł" dla wszystkich kont.

Na szczęście ze względu na to, że usługa jest darmowa oraz, że wymaga podania jedynie wspomnianych danych, do Dark Web nie miały okazji przedostać się znacznie bardziej niebezpieczne w rękach przestępców dane takie jak informacje finansowe. Nie zmienia to jednak faktu, że mamy tutaj do czynienia z wyciekiem danych należących do ogromnej liczby osób, co potwierdza 8. miejsce w rankingu "Top 10 breaches" wspomnianego serwisu Have i been pwned.