Minecraft najchętniej wybierany przez cyberprzestępców do infekowania urządzeń

Jak podają statystyki, najchętniej atakowane są gry online. Podajemy tytuły, przy których należy zachować czujność.

Fot.: Mojang

Rynek gier zawsze był (i jest) atrakcyjnym miejscem dla cyberprzestępców. A im bardziej popularny tytuł, tym częściej pojawiają się wymierzone w niego ataki i oszustwa. Jak podaje Statista, numerem jeden pod względem najczęściej wykorzystywanych do dystrybucji złośliwego oprogramowania tytułów jest Minecraft. Podliczono, że tylko od lipca 2021 do czerwca 2022 w sieci pojawiło się 23 239 zainfekowanych, powiązanych z grą studia Mojang plików, a ponad 131 tys. graczy zostało w ten czy inny sposób zainfekowanych. Dotyczy to zarówno wersji desktopowej, jak również mobilnej.

Poza Minecraftem często atakowanymi tytułami były: FIFA (ponad 10,7 tys. plików), Roblox ( ponad 8,9 tys.), Far Cry (8,736), Call of Duty (8,319), Need for Speed (7,569), Grand Theft Auto (7,125), Valorant (5,426), The Sims (5,005), a także CS:GO (4,790). Zazwyczaj działanie fałszywego pliku polega na dodaniu do systemu niechcianego oprogramowania. Może ono pobierać złośliwy kod, którego działanie uzależnione jest od inwencji przestępcy. Takie właśnie działanie ma niemal 89% zmodyfikowanych plików. Pozostałe to AdWare (4,19%), trojany (2,99%), DangerousObject (0,86%), Trojan-SMS (0,49%), Trojan-Downloader (0,48%), not-a-virus:WebToolbar (0,47%), not-a-virus:RiskTool (0,45%), Exploit (0,34%) oraz oprogramowanie szpiegujące (0.29%).

Zobacz również:

  • Minecraft Legends - cena, gameplay, premiera. Co wiemy o grze?
  • Najlepsze monitory szerokokątne dla graczy i profesjonalistów

Przestępcy często pozyskują w ten sposób dane logowania użytkowników, a gdy to się powiedzie - mają dostęp do takich informacji, jak dane płatnicze i numer konta ofiary. Co warto podkreślić, spora liczba szkodliwych plików to cheaty do wymienionych produkcji, które mają na celu ułatwienie zabawy. Dlatego aby uchronić się przed nieprzyjemnymi incydentami, pamiętaj o dwóch rzeczach: korzystaj tylko z oficjalnych źródeł i platform dystrybucji cyfrowej oraz nie próbuj oszukiwać.

Źródło: MS PowerUser


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: