Mini PC: kolejna generacja na rynku

Shuttle, światowy potentat w dziedzinie miniaturowych komputerów typu barebone, zaprezentował na Computeksie całkowicie nową koncepcję Mini PC wyposażonego m.in. w złącza PCI Express, przekonstruowany system cichego chłodzenia komputera złożony m.in. z instalacji heatpipe i ultracichego zasilacza Silent X o mocy 350W.

Mini PC: kolejna generacja na rynku

komputer Shuttle XPC SB81P

Model XPC SB81P wyposażony jest w płytę główną FB81. Posiada ona złącze graficzne PCI Express 16x, przygotowane na przyjęcie najnowszych kart graficznych.

Chłodzenie jak szum fal

System chłodzenia procesora i wnętrza komputera – ICE znamy już z wcześniejszych minipecetów tego producenta. Składa się on z złożony z 4 elementów: miniaturowej chłodnicy, która zamontowana jest przy kratce wentylacyjnej na tylnej ściance obudowy, bloku aluminiowego, który szczelnie przylega do rdzenia procesora, rurek z ciekłym gazem, które łączą oba te elementy oraz wentylatora, który wydmuchuje gorące powietrze na zewnątrz obudowy. Pozwoliło to zaoszczędzić sporo miejsca tam gdzie w normalnej konfiguracji potrzebny byłby solidny, wysoki układ chłodzący montowany bezpośrednio na procesorze. Wentylator został sprzężony z czujnikiem temperatury, który monitoruje temperaturę w okolicach tylnej "chłodnicy" i dynamicznie przyspiesza lub zwalnia prędkość obrotową wiatraka. Całość pracuje całkiem cicho, hałas nie będzie dokuczał nawet wyczulonym na tym punkcie użytkownikom.

W nowej wersji ICE przekonstruowano kanały przepływu powietrza, zmieniono wentylatory, których łopatki zaprojektowano tak aby pracowały bardzo cicho i jednocześnie zapewniały wysoką wydajność odprowadzania ciepła. Dodatkowo ich prędkość obrotowa może teraz zmieniać się płynnie, a nie jak wcześniej, skokowo.

RAID w Mini PC

Obudowa serii "P" pozwala na umieszczenie w niej aż trzech, 3,5-calowych dysków twardych mogących pracować w konfiguracji RAID. Dyski montuje się bez konieczności używania jakichkolwiek narzędzi.