Miniaturowa matryca CMOS Kodaka

Nowa światłoczuła matryca Kodaka to maleństwo dysponujące 5 milionami pikseli o rozmiarze 1,4 mikrona. Zastosowano w niej technologię Color Filter Pattern oraz nowy typ pikseli - Piksel Kodak TrueSense CMOS.

Nowy sensor Kodaka nosi oznaczenie KAC-05020 (z nazewnictwa wynika, że jest to następca sensora KAC-05010) i przeznaczony jest przede wszystkim do stosowania w telefonach komórkowych. Producent przekonuje, że dzięki zastosowaniu technologii Color Filter Pattern oraz nowej architektury pikseli TrueSense CMOS nowa matryca może rejestrować obrazy przewyższające jakością zdjęcia pochodzące z urządzeń z pikselami o wymiarze 1,75 mikrona.

Miniaturowa matryca CMOS Kodaka

Nowy sensor Kodaka ma zapewnić lepsze jakościowo zdjęcia przy niedostatecznym oświetleniu (źródło: Kodak)

Kodak przekonuje, że zalety nowego sensora uwidaczniają się zwłaszcza podczas fotografowania przy niewystarczającym oświetleniu. W układzie Kodak TrueSense obok czerwonych, zielonych i niebieskich pikseli znajdują się bowiem piksele panchromatyczne (lub "bezbarwne"). Ponieważ piksele panchromatyczne mogą zarejestrować więcej światła, czułość matrycy zwiększa się (wg Kodaka - od dwóch do czterech razy). Ponadto, w przeciwieństwie do standardowych rozwiązań tego typu, światło trafiając na matrycę zamieniane jest w sygnał cyfrowy, a następnie - impuls elektryczny. Im mniej światła dociera do matrycy, tym silniejszy jest wygenerowany sygnał.

Sensor umożliwia fotografowanie z czułością do 3200 ISO oraz rejestrowanie filmów wideo o rozdzielczości do 720p z prędkością 30 klatek na sekundę.

Prezentacja sensora KAC-05020 odbędzie się w trakcie zjazdu GSMA Mobile World Congress, zaplanowanego na 11-14 lutego 2008 r. w Barcelonie. W drugim kwartale br. rozpocznie się wysyłka próbnych egzemplarzy sensora do wytwórców komórek. Z masową sprzedażą Kodak zamierza ruszyć w czwartym kwartale.

Strona producenta: Kodak