Miniaturowe dyski z Serial ATA

Konsorcjum opracowujące wymienne nośniki danych przeznaczone do użytku przez klientów indywidualnych (iVDR- Information Versatile Disk for Removable usage) planuje prezentację 1,8-calowego dysku twardego interfejsem Seria ATA. Prezentacja odbędzie się w styczniu 2003 w Las Vegas, podczas Targów Elektroniki Użytkowej.

Konsorcjum opracowujące dyski w technologii iVDR powstało w marcu br. zainicjowane przez firmy Canon, Fujitsu, Hitachi, Phoenix Technologies, Pioneer, Sanyo, Sharp, and Victor of Japan (JVC). W obecnej chwili liczy 28 członków w tym dwóch wiodących producentów dysków twardych firmy Maxtor i Segate.

Podczas nadchodzących targów konsorcjum, po raz pierwszy poza Japonią zaprezentuje trzy prototypy: 2,5 calowy iVDR dysk z równoległym interfejsem ATA oraz 2,5 calowy i 1,8 calowy iVDR z tańszym i szybszym szeregowym interfejsem ATA. Konsorcjum przewiduje, że mniejsze dyski doskonale sprawdzą się w systemach nawigacyjnych stosowanych w samochodach oraz w odtwarzaczach audio.

Obecnie dyski iVDR mają 80 GB, pojemności i kosztują pomiędzy 166 i 249 USD. Mimo że pojemność tych urządzeń zostanie podwojona na początku przyszłego roku, przedstawiciele konsorcjum planują zredukować cenę do 80 USD dla dysków przeznaczonych do użytku np. z kamerami video lub innymi urządzeniami wymagającymi dodatkowych pokładów pamięci. Interfejs Serial ATA oprócz szybszego transferu danych (150 zamiast 133 MB/s) wymaga także mniejszego napięcia co znacznie zwiększa atrakcyjność tej technologii w kontekście stosowania jej w urządzeniach przenośnych.