Miniaturowe kamery USB bez sterowników

STMicroelectronic rozpoczął sprzedaż swoich najnowszych, 2-megapikselowych kamer USB. Moduł światłoczuły UXGA (Ultra eXtended Graphic Array) został wzbogacony o pierwszy w pełni zgodny z USB procesor do przetwarzania obrazu. Dzięki tej kombinacji kamery STMicroelectronic nie potrzebują żadnych sterowników, wystarczy podłączyć je do portu USB.

Użyty w kamierach światłoczuły sensor pozwala przechwycić do 20 klatek na sekundę przy rozdzielczości 2 megapikseli. Jest on alternatywą dla bardziej energo- i kosztochłonnych rozwiązań, wykonanych w technologii CCD (Charged Coupled Device), zapewniając podobną jakość obrazu i bardzo dobre charakterystyki w niedoświetlonym, bądź zbyt mocno oświetlonym otoczeniu.

Procesor wykorzystany w sieciowych kamerach może działać z 2 i 4-megapikselowymi sensorami i, jak napisaliśmy wyżej, jest pierwszym rozwiązaniem w pełni zgodnym z interfejsem USB. Oznacza to, że podłączenie korzystającej z tego rozwiązania kamery do komputera nie wymaga żadnych sterowników. Dodatkowo układ potrafi poprawić jakość obrazu - przez redukcję zakłóceń (Noise Reduction).

Kamery mają możliwość nagrywania i odtwarzania dzwięku. Za jego obróbkę odpowiada procesor połączony z przedwzmacniaczem dźwięku i matrycą CMOS. Zmniejszona wielkość całego układu (całość ma wymiar 12 x 12 mm) pozwoli na stworzenie w przyszłości cyfrowych kamer o wielkości kart kredytowych.